Pogoda za oknem coraz śmielej przypomina nam, że mamy wiosnę! Lada moment w sklepach i na targowiskach pojawią się młode warzywa, a później owoce, z których można komponować pyszne i zdrowe posiłki. Jakie produkty w szczególności powinna uwzględniać zdrowia dieta dla seniora na wiosnę?
Na początek przypomnijmy – prawidłowo skomponowana, zbilansowana dieta ma olbrzymie znaczenie zarówno w profilaktyce wielu chorób, jak i ich leczeniu. Dotyczy to oczywiście również seniorów. W Domu Rodzinnym zwracamy szczególną uwagę, by codzienny jadłospis naszych podopiecznych uwzględniał ich zapotrzebowanie kaloryczne i odżywcze, ale również był pełen produktów zawierających witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Wiosenna dieta seniorów – co powinna uwzględniać?
Z każdym kolejnym wiosennym tygodniach w sklepach i na targowiskach pojawiać się będzie coraz więcej młodych warzyw i owoców. Warto je włączyć do codziennego menu, ale oczywiście sprawdzając, czy są one polskiego pochodzenia (te importowane są zazwyczaj „traktowane” dużą ilością konserwantów, by przetrwać podróż do Polski) i dokładnie myjąc je przed spożyciem. Po jakie warzywa i owoce seniorzy powinni sięgać najczęściej?
- Rzodkiewka – jest bogatym źródłem m.in. witamin z grupy B, witaminy C oraz K. Dzięki temu pozytywnie wpływa na pracę mózgu i podnosi odporność organizmu
- Szczypiorek – pobudza apetyt i usprawnia trawienie, a jako roślina z rodziny czosnkowatych zawiera w sobie allicynę o właściwościach przeciwbakteryjnych.
- Pomidory – są niskokaloryczne, mają w sobie mnóstwo potasu, witaminy z grupy B, a także likopen, czyli substancję o bardzo silnym działaniu antynowotworowym.
- Maliny – są źródłem witaminy E, C i K, magnezu oraz fosforu, mają właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.
- Jabłka – dostępne przez cały rok zawierają w sobie m.in. mnóstwo błonnika, który usprawnia procesy trawienne i zapobiega zaparciom.
Oczywiście w wiosennej diecie seniora nie może zabraknąć również produktów zbożowych – pieczywa, makaronów i kasz (zwłaszcza z pełnego ziarna), dobrej jakości nabiału (jest bogatym źródłem wapnia, wzmacniającego kości) oraz tłuszczy pochodzenia roślinnego i ryb, zawierających w sobie wielonienasycone kwasy tłuszczowe (pomagają one regulować poziom cholesterolu, zmniejszają ryzyko miażdżycy i chorób serca). Do tego pamiętać należy o piciu odpowiedniej ilości płynów – co najmniej dwa litry dziennie. Wszystko to pozwoli zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie!