Coraz dłuższe, cieplejsze i bardziej słoneczne dni to doskonały czas, by rozpocząć regularne spacery, polecane m.in. seniorom. To doskonała aktywność fizyczna dla każdego – warto jednak się do niej odpowiednio przygotować.
Na początek trochę faktów naukowych. Badania prowadzone w różnych ośrodkach na całym świecie dowiodły, że regularne spacery to doskonała forma aktywności fizycznej dla seniorów. Już około 20-30-minutowy spacer pozwala utrzymać sprawność mięśni i stawów, obniżyć poziom ciśnienia tętniczego, uregulować stężenie cukru we krwi, a także pozbyć się negatywnych emocji oraz stresu. Wszystko to sprawia, że spacery pozwalają na zachowanie zdrowia fizycznego oraz psychicznego.
Co ważne, spacery są doskonałą formą aktywności fizycznej nawet dla seniorów ze zdiagnozowanymi chorobami typowymi dla wieku podeszłego: nadciśnieniem, cukrzycą, chorobą zwyrodnieniową stawów, miażdżycą czy chorobą wieńcową. Nie obciążają one organizmu, nie są wielkim wysiłkiem dla układu ruchu, a spacerować może każdy! W Domu Rodzinnym do spacerów po naszym pięknym ogrodzie zachęcamy wszystkich pensjonariuszy – o ile oczywiście pozwala na to ich stan zdrowia oraz pogoda.
Jak się przygotować do regularnych spacerów?
Przed rozpoczęciem wiosennych spacerów warto zapoznać się z poniższymi zasadami, dzięki którym będą one bezpieczne i przyjemne!
- Namów do spacerowania sąsiadkę, koleżankę, przyjaciela, kogoś z bliższej lub dalszej rodziny. We dwoje jest raźniej, weselej i bezpieczniej – gdyby w trakcie spaceru doszło do jakiejś niespodziewanej sytuacji, druga osoba może reagować!
- Zacznij spacery od prostych, dobrze znanych Ci tras – w pobliskim parku, po osiedlowych uliczkach czy niedaleko domu. Z czasem, gdy Twój organizm przyzwyczai się do wysiłku, a kondycja się poprawi – możesz wydłużać trasy spaceru.
- Na spacer ubieraj się na tzw. cebulkę. Miej na sobie zarówno lżejszą koszulkę, jak i grubszy sweter, który w razie konieczności możesz założyć lub zdjąć. Pamiętaj o nakryciu głowy – w chłodniejsze dni ochroni przed wiatrem, w cieplejsze – przed słońcem.
- Równie ważne jak odpowiedni strój są wygodne buty – z szerokim czubkiem, sięgające za kostkę (stabilizuje to staw skokowy), z wytrzymałą, ale i sprężystą podeszwą, która zamortyzuje ewentualne nierówności terenu.
- Zaopatrz się w niewielką torebkę (listonoszkę lub tzw. nerkę zapinaną w pasie). Schowasz w niej klucze od domu, telefon komórkowy, chusteczki higieniczne, leki i inne potrzebne drobiazgi.
- Pamiętaj, by szczególnie na dłuższe spacery zabierać ze sobą butelkę wody oraz drobną przekąskę (kanapka, banan). Osoby chorujące na cukrzycę koniecznie powinny mieć ze sobą glukozę.
Życzymy samych miłych chwil i udanego wypoczynku podczas wiosennych spacerów!