Wpływ słońca – korzyści dla osób starszych
Przebywanie na słońcu przynosi wiele korzyści i radości. Również w przypadku osób w zaawansowanym wieku. Działa nie tylko na poprawę nastroju, ale również powoduje wzrost syntezy witaminy D, która jest odpowiedzialna za prawidłowe przyswajanie takich pierwiastków jak wapń i fosfor. Pierwiastki te są niezbędne w utrzymaniu odpowiedniej odporności kości.
Kąpiele słoneczne osób starszych – na co zwrócić uwagę?
- Zadbaj o to, by starsza osoba korzystała z kąpieli słonecznej poza godzinami szczytu. Wykorzystaj do tego celu czas wolny przed godziną 11.00 oraz po 15.00. Wówczas temperatura nawet na słońcu nie jest tak wysoka, a ekspozycja słoneczna tak intensywna.
- Zaproponuj spacer lub wyjście do ogrodu dwa, trzy razy dziennie. Tak aby nie przebywać w wysokich temperaturach zbyt długo. Zdecydujcie się na spacery krótsze, ale częstsze. Przebywanie na słońcu nie powinno przybierać formę kilkunastominutowych sesji.
- Stosuj zabezpieczenia skóry, nawet jeżeli przebywacie w cieniu lub spacerujecie, zwróćcie uwagę na konieczność ochrony – stosujcie kremy z filtrem (SPF 50–60), zawsze na odkrytą skórę twarzy, ramion czy rąk. Zwróćcie uwagę, że kremy z filtrem działają przez określony czas i z reguły należy powtórzyć czynność smarowania po ok. 2-3 godz. Również wtedy, gdy skóra uległa zmoczeniu. Pamiętaj, że w trakcie dni pochmurnych także stosujemy kremy z filtrami, gdyż promienie UV przenikają przez chmury.
- Zadbaj o skórę po opalaniu, tym bardziej że z wiekiem traci ona swoją elastyczność. Zastosuj specjalne kosmetyki po opalaniu lub silnie nawilżające skórę.
- Przebywanie na słońcu jest niezwykle przyjemne, szczególnie gdy jesteśmy nad morzem i czujemy dodatkowy powiew wiatru, jednak zawsze niezbędne jest nakrycie głowy, ramion i dekoltu. Szczególnie w przypadku osób starszych, u których skóra jest wysuszona i mało elastyczna. Miejmy zatem zawsze w pogotowiu kapelusz, czapkę z daszkiem lub lekki szal, dzięki którym szczególnie wrażliwe na przegrzanie partie ciała będą osłonięte. Zaopatrz seniora w lekką, przewiewną odzież, która nie będzie powodować nadmiernego pocenia, a także w okulary przeciwsłoneczne.
- Zwróć szczególną uwagę na to, aby w upalne dni osoby będące pod Twoją opieką przyjmowały więcej płynów niż dotychczas. Każde przebywanie na słońcu niesie ze sobą ryzyko zasłabnięcia. Regularne picie wody pomoże wyrównać temperaturę ciała i zapobiegnie odwodnieniu. Ilość przyjmowanych płynów w lecie nie powinna być mniejsza niż 2-2,5 l dziennie.
- Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym seniora na temat leków. Dopytaj o składniki w nich zawarte. Miej pewność, że żaden lek nie działa fotouczulająco i nie spowoduje reakcji alergicznej w połączeniu z promieniami słonecznymi. Porozmawiaj z osobą starszą, czy nie stosuje ziół, które zwiększają wrażliwość na światło słoneczne, takich jak np. dziurawiec lub rumianek.
- Zachowaj czujność i uważność obserwując zmiany skórne i znamiona. Czy nie zmieniają rozmiarów, kształtu lub kolorów. W przypadku jakiś zmian koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Kąpiele słoneczne osób starszych – energia ze słońca
Osoby w starszym wieku są bardziej wrażliwe i narażone na działanie promieni słonecznych. Seniorzy jednak nie muszą całkowicie rezygnować z opalania lub kąpieli słonecznych. Dla zachowania zdrowia muszą to robić rozsądnie i rozważnie. Zwracajmy, więc uwagę na to, aby pili wodę, nosili nakrycie głowy, zaopatrzyli się w kremy z filtrem, wtedy nawet w późnym wieku nasi bliscy będą mogli śmiało cieszyć się energią pobieraną ze słońca!