W pierwszej chwili może się wydawać, że w przypadku telefonów komórkowych dla seniorów najlepszym wyborem są tradycyjne aparaty z klawiszami, wyposażone w najprostsze funkcje. Jak się jednak okazuje, obecnie bez problemu można kupić prosty w obsłudze smartfon dla seniora. Na co zwracać uwagę?
Na początek warto uświadomić sobie, że smartfon dla seniora nie musi być wcale urządzeniem wyposażonym w dziesiątki aplikacji, doskonałej jakości aparat fotograficzny czy procesor o dużej szybkości. W sklepach specjalizujących się w sprzedaży sprzętu elektronicznego można bez problemu kupić prostsze, ale równie solidne i estetycznie wykonane smartfony, które nie mają aż tylu ekstra dodatków – dla seniorów najważniejsza jest bowiem możliwość szybkiej i komfortowej komunikacji.
Najważniejsze cechy dobrego smartfona dla seniora
Smartfon dla seniora w pierwszej kolejności musi być wyposażony w duży wyświetlacz, dzięki któremu jego użytkownik bez problemu zauważy wszystkie informacje. Większość standardowych smartfonów posiada wyświetlacze o przekątnej od 2 do 3 cali, choć można również kupić urządzenia z przekątnymi ekranu do 4,5 cala. Taki model będzie idealny np. dla seniora z problemami ze wzrokiem.
Kolejna ważna cecha smartfona dla seniora to jego wytrzymałość, zarówno w kontekście trwałości materiałów, jak i żywotności baterii. Niestety zdarza się, że z powodu postępującej niesprawności smartfon może wypaść osobie starszej z ręki – solidna obudowa ochroni go przed uszkodzeniami. Z kolei wytrzymała bateria sprawi, że urządzenie będzie działało przez długie godziny bez konieczności ładowania – istnieją smartfony z baterią o mocy nawet 2200 mAh.
Jeśli chodzi o funkcjonalności, oprócz obsługi połączeń telefonicznych czy wiadomości tekstowych, smartfon dla seniora powinien być wyposażony np. w budzik, kalkulator czy kalendarz. Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowy przycisk SOS, automatycznie łączący użytkownika z numerem alarmowym. Oczywiście młodszy członek rodziny może pomóc seniorowi w odpowiedniej konfiguracji urządzenia w przydatne funkcjonalności i aplikacje. Może to być np. przypisanie numerów bliskich pod konkretny przycisk albo ustawienie przypomnienia o przyjmowaniu leków o określonej godzinie. Dzięki temu smartfon może stać się dla seniora prawdziwym pomocnikiem w codziennym życiu!