Narodowy Fundusz Zdrowia podał informację, wedle której co trzeci dorosły Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze. Już ponad 10 milionów osób zmaga się z tą popularną, a zarazem niebezpieczną chorobą. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do udarów, zawałów serca, niewydolności nerek i wielu innych tragicznych skutków.
Przyczyny nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze to stan, kiedy ciśnienie skurczowe przekracza 140, a rozkurczowe 90; optymalne ciśnienie nie przekracza wyniku 120/80. O nadciśnieniu zwykło się mawiać, że jest to schorzenie cywilizacyjne – epidemiologia wskazuje bowiem na rejony wysoko rozwinięte jako ogniska chorobowe. Najpowszechniejsze czynniki wywołujące nadciśnienie to nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej i otyłość. Pod nieprawidłową dietą rozumiemy przede wszystkim zbyt dużą ilość soli, nadmiernie przetworzona żywność i brak zróżnicowanych makroelementów. Swoją „cegiełkę” do nadciśnienia dokłada także częste spożywanie alkoholu, tytoniu i silnej kawy. Można więc pokusić się o podsumowanie: im mniej zdrowy tryb życia, tym większe ryzyko nadciśnienia.
Nadciśnienie tętnicze – objawy
Wiele osób nie jest świadomych swojego schorzenia, przez co nie podejmują żadnych kroków celem walki z nadciśnieniem. Problem z objawami nadciśnienia jest też taki, że najzwyczajniej w świecie są bardzo łatwe do przegapienia. Niektóre objawy, np. potliwość bardzo łatwo zrzucić na karb wysokiej temperatury. Jeśli zauważymy poniższe objawy, warto przebadać się pod kątem nadciśnienia:
- Potliwość;
- Uderzenia temperatury i zaczerwienienie twarzy;
- Bóle głowy;
- Zawroty głowy i problem z utrzymaniem równowagi;
- Kołatanie serca;
- Obniżenie sprawności fizycznej, szybsze męczenie się;
- Problemy ze snem;
- Uczucie ucisku w okolicy klatki piersiowej, odbieranie oddechu;
- Krwawienie z nosa;
- Obniżenie sprawności psychicznej powiązane z nerwowością.
Jak zadbać o seniora z nadciśnieniem?
Wśród starszych osób bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że nadciśnienie to naturalny objaw sędziwego wieku. W pierwszej kolejności należy uświadomić naszemu seniorowi, że nadciśnienie nie jest normalne. Konieczne jest systematyczne przyjmowanie przepisanych leków, regularne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu oraz zadbanie o siebie. Jeśli starsza osoba mieszka razem z nami, możemy wspomagać bliską nam osobę poprzez poniższe kroki:
- Dbajmy o aktywność seniora – chodźmy z nim na spacery, róbmy z nimi proste czynności w ogrodzie, uprawiajmy lekkie sporty.
- Pilnujmy prawidłowej masy ciała – nadwaga sprzyja występowaniu nadciśnienia, szczególnie gdy dana osoba nie jest aktywna fizycznie.
- Gotujmy posiłki bez soli – szczególnie ważne są chude mięsa, warzywa gotowane na parze, owoce i produkty pełnoziarniste.
- Zwiększmy udział produktów bogatych w potas – do takich należą: surowy burak, bób, ziemniak, banan, winogrono, brzoskwinia, orzech pistacji.
- Ograniczmy spożycie alkoholu – ciężkie napoje alkoholowe, takie jak wódka, whisky czy gin zastąpmy okazjonalnie jasnym piwem i czerwonym winem.
- Pomóżmy w rzuceniu palenia – spożywanie tytoniu to przyczyna szeregu chorób, nie tylko nadciśnienia.