Morfologia to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych krwi, które wykonuje się zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych – również u osób starszych. Na czym konkretnie polega morfologia? W jakich sytuacjach się ją wykonuje? Podpowiadamy!
Morfologia to podstawowa analiza laboratoryjna pobranej od pacjenta niewielkiej próbki krwi żylnej. Ocenie ilościowej i jakościowej poddawane są podstawowe składniki krwi, czyli czerwone krwinki, białe krwinki oraz płytki krwi.
Morfologia jest podstawowym badaniem zarówno profilaktycznym, jak i diagnostycznym – w Domu Rodzinnym wykonujemy ją regularnie u wszystkich naszych pensjonariuszy. Nieprawidłowości w wynikach morfologii mogą świadczyć m.in. o toczących się w organizmie stanach zapalnych, infekcjach, anemii, zaburzeniach odporności, chorobach krwi, a nawet nowotworach. Dlatego nieprawidłowy wynik morfologii zawsze jest wskazaniem do dalszej, bardziej pogłębionej diagnostyki.
Morfologia – wskazania
Na morfologię przynajmniej raz do roku powinna zgłaszać się każda osoba, bez względu na płeć czy wiek – i to nawet wtedy, gdy ogólnie czuje się dobrze i nie ma żadnych niepokojących objawów. Badanie refundowane przez NFZ może zlecić lekarz POZ lub dowolny specjalista. Morfologię można wykonać również komercyjnie, w placówkach prywatnych – jej koszt nie przekracza z reguły kilkunastu złotych.
Oczywiście morfologię wykonuje się nie tylko w celach profilaktycznych. Jest ona zazwyczaj jednym z pierwszy zlecanych przez lekarza badań u pacjentów, u których pojawią się objawy w postaci:
- nagłego spadku masy ciała,
- uczucia osłabienia i zmęczenia,
- nawracających często infekcji,
- skłonności do tworzenia się rozległych siniaków,
- bólu kości i stawów,
- kłopotów z gojeniem się skaleczeń.
Aby wyniki morfologii były jak najbardziej miarodajne, do badania należy przystąpić na czczo – oznacza to, że ostatni posiłek można zjeść około 8-10 godzin przed pobraniem próbki krwi (z tego powodu badanie ma najczęściej miejsce w godzinach porannych). Kwestię przyjęcia stosowanych na co dzień leków należy skonsultować z lekarzem. Niektóre z nich mogą bowiem fałszować wyniki morfologii.