Objawy i diagnostyka
Istnieje bardzo wiele przyczyn powstawania dokuczliwych dolegliwości narządu ruchu u osób starszych. Pierwszym niepokojącym objawem zazwyczaj jest ból zlokalizowany w wzdłuż kręgosłupa, stawu barkowego, kolanowego lub w obrębie innych stawów.
Czasami związany jest on z przeciążeniem otaczających go ścięgien, więzadeł i torebek stawowych występujący po intensywnej pracy fizycznej, ćwiczeniach lub po urazach.
Często jednak dolegliwości te występują z powodu występowania schorzeń typowych dla osób w wieku starszym takich jak zwyrodnienia stawów, choroby zapalne stawów (RZS) lub choroby tkanki łącznej. Wtedy dodatkowo mogą mu towarzyszyć inne objawy, takie jak sztywność stawów, ograniczenie ruchomości, „trzeszczenie” w stawach podczas ruchu, zniekształcenia w obrębie stawów lub wysięki, przy występujących stanach zapalnych.
Dla prawidłowej oceny stanu seniora niezbędne jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki, którą zawsze zleca lekarz. Diagnostyka ta, opiera się zazwyczaj na badaniach laboratoryjnych, zdjęciach rtg lub badaniach USG stawów, czasami tomografii komputerowej lub badaniu rezonansu magnetycznego, a w niektórych przypadkach punkcji stawu, w celu pobrania płynu stawowego do analizy. Jeżeli na podstawie wykonanych badań wykluczone zostaną poważne choroby, skupić powinniśmy się na złagodzeniu dolegliwości bólowych osób będących pod naszą opieką.
Rehabilitacja i fizjoterapia
Często podstawowym sposobem na szybką pomoc w dolegliwościach jest ograniczenie nadmiernej aktywności stawu – zalecane szczególnie, gdy ból jest silny. W ten sposób możemy zapobiec dalszym jego uszkodzeniem. Natomiast po złagodzeniu dolegliwości bólowych warto poświęcić czas na wykonywanie ćwiczeń wzmacniających staw, najlepiej z pomocą rehabilitanta i fizjoterapeuty. W ten sposób przeprowadzona terapia pozwala na osiągnięcie określonych celów zdrowotnych.
Kinezyterapia
To forma ruchu, dopasowana do potrzeb i możliwości podopiecznych, mająca na celu zapobieganie postępowi choroby, utrzymanie możliwie jak najlepszej elastyczności mięśni i ruchomości stawów oraz ogólnej wydolności organizmu. W kinezyterapii to ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. W naszym ośrodku oprócz gimnastyki grupowej i indywidualnej, gier oraz zabaw ruchowych mamy możliwość wykorzystania specjalistycznych urządzeń do kinezyterapii. Rotory do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych, poduszki sensomotoryczne, piłki gimnastyczne, taśmy i drabinki rehabilitacyjne pozwalają na przeprowadzenie indywidualnej terapii zgodnej z planem opracowanym przez fizjoterapeutę prowadzącego.
Edukacja seniorów
Aby pomoc w takiej sytuacji była skuteczna, na pewno należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Dlatego oprócz doraźnych działań związanych z pomocą indywidualnie dostosowaną do potrzeb poszczególnych osób, skupić się należy na edukacji seniorów. Edukacja ta dotyczyć powinna zarówno wiedzy związanej z uświadomieniem znaczenia aktywności ruchowej dla zachowania zdrowia, jak również odpowiedniego sposobu odżywiania się, a co za tym idzie utrzymania odpowiedniej masy ciała, a także skutecznej motywacji do wdrażania postanowień.
Metody farmakologiczne
Niejednokrotnie jedynym sposobem na poradzenie sobie z dolegliwościami bólowymi jest przyjmowanie preparatów przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. Zwykle stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne lub leki przeciwbólowe. Leki te można stosować, jednak zawsze po konsultacji z lekarzem. W przypadku osób starszych z osłabiona percepcją ważne jest aby sposób przyjmowania leków był nadzorowane przez opiekuna.
Jeżeli jesteś zainteresowany/a poznaniem naszej oferty dotyczącej opieki nad seniorami zachęcamy do zapoznania się z nasza stroną internetową lub do kontaktu telefonicznego / tel. 22 775 22 05; kom. 697 027 865.