Każdy z nas chciałby, aby nasi rodzice, dziadkowie i inne bliskie osoby przez długie lata cieszyły się zdrowiem, sprawnością i dobrym samopoczuciem. Niestety, często bywa inaczej – choroby, niepełnosprawność fizyczna i umysłowa, brak samodzielności to powszechne problemy wieku podeszłego. W takich sytuacjach warto poszukać pomocy profesjonalistów.
Jeszcze niedawno w naszym społeczeństwie pokutował stereotyp, zgodnie z którym to obowiązkiem dzieci była opieka nad starszymi, schorowanymi czy niepełnosprawnymi członkami rodziny. Świadomość społeczeństwa jednak się zmienia – coraz częściej docenia się wyspecjalizowane w długoterminowej opiece nad osobami chorymi placówki, takie jak nasz Dom Rodzinny.
Dom opieki to też rodzina!
Codzienna opieka nad osobami przewlekle chorymi (niekiedy w terminalnych stadiach różnego rodzaju schorzeń), niesamodzielnymi, niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo to bardzo ciężka praca, z której rodzina zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy pojawia się jej konieczność. Każdy musi pracować, by zarobić na życie. Każdy ma swoją rodzinę – małżonków czy dzieci. Każdy w końcu ma prawo do życia towarzyskiego czy społecznego. Konieczność całodobowej opieki nad schorowanym rodzicem lub dziadkiem często przewraca poukładany dotychczas świat do góry nogami.
Nie można zapominać także o innych aspektach. Podniesienie leżącego chorego z łóżka, umycie go, przebranie – to wielokrotnie zadanie ponad siły jednego człowieka. Pielęgnacja, zapobieganie odleżynom, codzienna rehabilitacja, dawkowanie leków – to z kolei wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, których osoby bez wykształcenia medycznego po prostu nie mają. Z tego względu warto zaufać profesjonalistom z domów opieki, takich jak Dom Rodzinny.
W Domu Rodzinnym pensjonariusze otrzymują całodobową, profesjonalną pomoc specjalistów. Są pod stałą opieką lekarzy i pielęgniarek, mogą korzystać z rehabilitacji oraz pomocy psychologicznej. Posiłki przygotowywane są zgodnie z potrzebami osób starszych, uwzględniając ich stan zdrowia. Ważne są także kwestie społeczne – seniorzy przebywają w towarzystwie rówieśników, nie czują się ciężarem dla swoich bliskich, mają do wyboru wiele różnych form spędzania wolnego czasu. Placówka staje się dla nich drugim domem.
Decyzja o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy domu opieki nie jest łatwa. Czasami jednak jest najlepsza i niesie ze sobą korzyści zarówno dla seniora, jak i jego bliskich.