Według danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w Polsce co roku notuje się około 70 tys. zawałów serca. Aż 10% osób chorych umiera w ciągu roku od zawału, kolejne 50% – w ciągu następnych 5-10 lat. Tymczasem długie życie po zawale jest możliwe – należy jednak zmienić styl życia, pamiętać o badaniach i po prostu o siebie dbać!
W ostatnich latach spada co prawda liczba bezpośrednich zgonów wywoływanych zawałem, ale w Polsce jest ich nadal nawet 30-50% więcej niż w krajach Europy Zachodniej. O wiele wyższe są także statystyki dotyczące tzw. zgonów późnych – około 10% pacjentów po zawale nie przeżywa kolejnych 12 miesięcy. Tymczasem jak przekonują eksperci po zawale można żyć o wiele dłużej – należy jednak przestrzegać pewnych zasad!
Najważniejsze zasady życia po zawale
Prewencja wtórna, wdrażana już po wystąpieniu zawału, obejmuje działania, które pacjent powinien podejmować we współpracy z lekarzem. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- rzucenie palenia papierosów,
- obniżenie stężenia złego cholesterolu LDL we krwi,
- uregulowanie poziomu ciśnienia tętniczego.
Bardzo istotne jest leczenie współwystępujących innych chorób typowych dla wieku starczego, w tym cukrzycy. Idealne jest takie wyrównanie glikemii, że poziom cukru we krwi po posiłku nie przekracza 140 mg/dl.
Ważna jest redukcja masy ciała – nadwaga i otyłość są jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia kolejnych epizodów sercowych. Wskaźnik masy ciała BMI powinien więc wynosić między 18,5 a 25. Zdrowe odchudzanie obejmuje zarówno przestrzeganie zasad zbilansowanej diety, jak i aktywność fizyczną.
I tak dieta powinna uwzględniać zapotrzebowanie kaloryczne seniora, ale również obecność produktów bogatych w składniki korzystnie wpływające na kondycję układu krążenia. Zalicza się do nich m.in. nasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także witaminy i składniki mineralne. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, powinna być ona dopasowana do możliwości fizycznych oraz preferencji seniora. Bardzo dobry wpływ na zdrowie osób starszych ma już codzienny spacer – do takich aktywności zachęcamy również podopiecznych naszego Domu Rodzinnego.
Nie można zapominać o ścisłym przestrzeganiu zaleceń lekarza – przyjmowaniu przepisanych leków, regularnych wizytach oraz badaniach profilaktycznych (EKG, USG serca, regularna morfologia). Tego typu kompleksowe działania znacznie zwiększają szansę na długie, dobre, szczęśliwe życie nawet u osób po zawale!