Zapotrzebowanie kaloryczne to liczba kalorii, jaką musi przyjąć człowiek w postaci pożywienia, by jego organizm poprawnie funkcjonował. Zależy ono m.in. od płci, wieku, rodzaju wykonywanej pracy, wagi czy poziomu aktywności fizycznej. Jak kształtuje się zapotrzebowanie kaloryczne dla aktywnych osób starszych?
Zapotrzebowanie kaloryczne jest bardzo indywidualną kwestią, którą w prawidłowy sposób potrafi określić jedynie profesjonalny dietetyk, biorąc pod uwagę płeć, wiek, wagę, styl życia, poziom aktywności fizycznej, choroby czy zażywane leki. Ogólnie jednak przyjmuje się, że w przypadku dorosłych kobiet o średnim poziomie aktywności fizycznej zapotrzebowanie kaloryczne wynosi od 1750-1950 kalorii, zaś w przypadku mężczyzn – od 2000 do 2200 kalorii.
U osób starszych zapotrzebowanie kaloryczne się zmniejsza. Z jednej strony ma na to wpływ mniejszy poziom aktywności fizycznej, z drugiej – naturalnie postępujące procesy starzenia się organizmu, np. w postaci zwalniających procesów metabolicznych. Jeśli mniej aktywny senior dostarcza sobie tyle samo kalorii co 30- lub 40-latek, zwiększa to ryzyko wystąpienia nadwagi lub otyłości. Te schorzenia mogą być natomiast przyczyną nadciśnienia, miażdżycy, chorób układu krążenia czy cukrzycy. Jeśli osoba starsza nie porusza się zbyt dużo, to powinna przyjmować średnio 200-300 mniej niż powyższe normy. Jeżeli jednak jest nadal aktywna (jeździ na rowerze, chodzi na basen, uprawia nordic walking, lubi prace w ogrodzie) zapotrzebowanie to powinno być mniejsze o około 100-150 kalorii.
Kaloria kalorii nierówna
Oczywiście w diecie seniorów, zarówno tych bardziej, jak i mniej aktywnych, ważne jest nie tylko zapotrzebowanie kaloryczne, ale również to, co je osoba starsza, jak często czy w jakiej postaci. Seniorzy borykają się ze zmniejszonym wydzielaniem śliny i zwolnioną perystaltyką jelit, więc w takim przypadku powinny spożywać produkty lekkostrawne. Jeśli użytkują protezę zębową – lepsze będą dla nich pokarmy miękkie. Jeżeli borykają się z nadciśnieniem, powinni ograniczyć ilość spożywanej soli i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, w przypadku diabetyków ważne jest ograniczenie ilości cukru w diecie. Jednym słowem – dieta seniora powinna być dostosowana do jego stanu zdrowia.
Warto też uświadomić sobie, że spożywane pokarmy mają nie tylko kalorie, ale również witaminy, mikroelementy i składniki mineralne, niezbędne do zachowania zdrowia oraz dobrej kondycji. Można zjeść 200 kalorii w postaci ciastka z kremem, pełnego cukru, konserwantów i sztucznych dodatków lub 200 kalorii w postaci sałaty z pomidorami, grillowaną cukinią, czerwoną papryką oraz oliwią z oliwek. Będzie to prawdziwa bomba witaminowa, a z tak zdrowej diety może bez obaw korzystać cała rodzina!