Choroba Parkinsona jest jedną z najczęstszych przypadłości związanych ze starzeniem się układu nerwowego. Dochodzi do niej na skutek niekorzystnych zmian genetycznych, które powodują degenerację komórek nerwowych. Pierwsze objawy choroby mogą być zauważalne już po 50. roku życia.
Objawy choroby Parkinsona
Choroba Parkinsona postrzegana jest w społeczeństwie jako przypadłość osób starszych. Sporo w tym prawdy, bo objawy nasilają się wraz z wiekiem, ale mało osób wie, że średni wiek zachorowania na tę chorobę wynosi 58 lat. Wówczas objawy Parkinsona są niespecyficzne. Zaczyna się od ogólnego osłabienia i szybkiego męczenia się, które nietrudno pomylić z chwilową niedyspozycją lub naturalnym procesem starzenia się organizmu. Do innych objawów wczesnej choroby Parkinsona zalicza się również zaburzenia węchu, zaburzenia snu i zaparcia.
Poważniejsze objawy dają o sobie znać w miarę upływu czasu. U chorych można zauważyć wyraźne spowolnienie ruchów, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, a także pochyloną ku przodowi sylwetkę. Najbardziej charakterystycznym dla choroby Parkinsona objawem jest drżenie spoczynkowe rąk (nieco rzadziej nóg bądź głowy). Sami pacjenci bardzo często zwracają uwagę na zmianę charakteru swojego pisma, co wynika z ww. objawów oraz patologicznie zwiększonej sztywności mięśni dłoni.
Przyczyny i leczenie
Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn choroby Parkinsona wymienia się czynniki genetyczne i środowiskowe. Z tego względu młody człowiek ma znikomy wpływ na zapobiegnięcie rozwojowi choroby w przyszłości. Rozpoznanie Parkinsona jest stosunkowo trudnym zadaniem, dlatego odbywa się w głównej mierze na podstawie wywiadu z pacjentem, przy uwzględnieniu wszystkich występujących u niego objawów.
Niestety, Parkinson jest chorobą nieuleczalną, ale odpowiedni dobór leków pomaga spowolnić jej rozwój i złagodzić objawy. Podstawowym i najskuteczniejszym lekiem stosowanym w przebiegu choroby Parkinsona jest tzw. lewodopa (L-DOPA). W organizmie pacjenta lewodopa ulega przekształceniu w dopaminę, której wydzielanie zostało zaburzone na skutek postępującej choroby. Odpowiednio dobrana dawka lewodopy pozwala w znacznym stopniu złagodzić najbardziej dokuczliwe objawy Parkinsona.