Relacje między dziadkami a wnukami są nie do przecenienia. Osoby młode uczą się od seniorów cierpliwości, szacunku, empatii i troski, z kolei wnuki bardzo często sprawiają, że osoby starsze czują się potrzebne i doceniane. I choć z początku może to wydawać się trudne, sposobów na wspólne spędzanie czasu przez seniora i juniora jest naprawdę wiele!
Opiekę nad mniejszymi wnuczętami zazwyczaj biorą na siebie babcie – z całą pewnością również w tej materii mogą jednak wykazać się także dziadkowie. O ile dziadek może nie czuć się zbyt pewnie w opiece nad niemowlęciem, to jednak spędzanie czasu z dwu-, trzy- czy czterolatkiem nie powinno mu już sprawiać problemów. I tak do polecanych form aktywności dla dziadków i wnuczków zalicza się oczywiście wszelkie formy zabawy: przy pomocy bujaków, huśtawek, chodzików i domowych rowerków, drewnianych puzzli, klocków i przytulanek.
W przypadku nieco starszych dzieci doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu są zajęcia plastyczne (malowanie, wycinanie, lepienie z plasteliny) – co ważne, mogą one pełnić również formę rehabilitacyjną dla seniorów, łagodząc skutki reumatyzmu oraz pomagając utrzymać sprawność stawów. Jeśli tylko pozwala na to pogoda, wnuka warto zabrać na spacer do pobliskiego parku lub na plac zabaw. Oprócz niewątpliwych korzyści dla dziecka, spacery są również nieocenioną formą ruchu dla osób starszych. Badania naukowe dowiodły, że regularne spacery pomagają utrzymać sprawność mięśni i stawów, obniżają ciśnienie krwi oraz poziom cukru, a także działają antydepresyjnie.
Współcześnie i aktywnie
Wraz z dorastaniem wnuków sposobów na wspólne spędzanie czasu jest jeszcze więcej. Mile widziane są wszelkie aktywności fizyczne – weekendowa wycieczka rowerowa, wyprawa na basen, jesienne grzybobranie czy zimowe wyjście na lodowisko. Oczywiście dużo większe możliwości w tym zakresie dają miasta z całą swoją ofertą sportową oraz kulturalną (kina, teatry i muzea), ale wystarczy jedynie nieco wyobraźni, by miło spędzić czas z babcią czy dziadkiem nawet na wsi. Nie jest niczym zaskakującym, że dziadek i nastoletni wnuk wspólnie wyjeżdżają na ryby albo majsterkują w garażu, a babcia z wnuczką pieką pyszne ciasta, szydełkują lub haftują.
Należy przy tym pamiętać, że więź dziadków i wnuków to coś niezastąpionego dla obu stron. Młode osoby bardzo często zyskują w dziadkach prawdziwych, serdecznych opiekunów i przyjaciół, z którymi – zwłaszcza w okresie nastoletniego buntu – jest im łatwiej porozumieć się niż z rodzicami. Z kolei seniorzy przy wnukach odzyskują chęć i radość życia, czują się potrzebni oraz doceniani. Dlatego też wspólne spędzanie czasu przez seniorów i juniorów jest czymś jak najbardziej wskazanym.