28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. To choroba, która przyjmuje wiele postaci, a najgroźniejsze jest w niej to, że wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że na nią choruje. Co więc trzeba o niej wiedzieć?
Wirusowe zapalenie wątroby występuje pod pięcioma postaciami, określanymi jak typ A, B, C, D i E, przy czym najgroźniejsze dla zdrowia, a nawet życia są wirusowe zapalenia wątroby typu B i C. Szacuje się, że w Polsce zarażonych wirusem typu B jest ponad 500 tys. osób, a typu C – 700 tys. osób, z czego większość nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora i może zakażać innych.
Wirusowe zapalenie wątroby – jak można się zarazić?
Wirusowym zapaleniem wątroby można zarazić się na wiele sposób, czasem w bardzo prozaicznych sytuacjach. WZW typu A i E określa się „chorobą brudnych rąk”, dlatego że źródłem zakażenia są najczęściej zanieczyszczone produkty spożywcze i woda. Wirusowym zapaleniem wątroby typu B, C oraz D można się zakazić np. podczas zabiegów operacyjnych, rozmaitych iniekcji, akupunktury czy wizyty u kosmetyczki. Wirus HBV i HCV bywa również przenoszony drogą seksualną oraz z matki na nierodzone jeszcze dziecko.
Objawy wirusowego zapalenia wątroby
Jak już wcześniej wspomniano, szczególnie groźne dla zdrowia jest wirusowe zapalenie wątroby typu B i C – schorzenia te stanowią główny czynnik rozwoju marskości wątroby oraz nowotworów tego narządu. Problem w tym, że w wielu przypadkach WZW nie daje żadnych specyficznych objawów, a chory nie ma świadomości, że jest nosicielem wirusa. Dopiero po 2-3 latach może pojawić się:
- uczucie stałego zmęczenia,
- gorączka o nieustalonym pochodzeniu,
- brak apetytu,
- nudności i bóle brzucha,
- bóle stawowe,
- zażółcenie oczu i skóry.
Diagnostyka wirusowego zapalenia wątroby obejmuje przede wszystkim badania laboratoryjne krwi i określenie stężenia niektórych enzymów, bilirubiny oraz białka całkowitego. W zależności od kierunku diagnozowania, wykonywane są także inne specjalistyczne badania laboratoryjne.
WZW – leczenie i profilaktyka
Głównym celem leczenia wirusowego zapalenia wątroby jest doprowadzenia do spowolnienia, zahamowania lub cofnięcia się zmian zapalnych, a co za tym idzie – marskości wątroby oraz nowotworów. Pacjent zyskuje także świadomość istnienia choroby, więc może ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. Terapia polega przede wszystkim na przyjmowaniu określonych grup środków farmakologicznych.
Oczywiście nawet osoby zdrowe powinny zwracać uwagę na podstawowe zasady profilaktyki WZW. Należy do nich m.in. podstawowa higiena osobista (np. regularne mycie rąk), dbanie o czystość spożywanej żywności, a także wybieranie zaufanych salonów fryzjerskich, kosmetycznych czy nawet przychodni i gabinetów lekarskich, gdzie używa się prawidłowo zdezynfekowanych narzędzi. Przed wirusowym zapaleniem wątroby można się także zaszczepić.