Przyroda za oknami zaczyna coraz szybciej budzić się do życia – dla wielu osób to czas, kiedy po zimowej przerwie wznawiają prace w ogrodach czy na działkach. Aktywność taka jest idealna dla seniorów – oczywiście pod warunkiem, że jest dopasowana do ich stanu zdrowia oraz możliwości.
O tym, że obcowanie z przyrodą jest przyjemne, relaksujące i odprężające, nikogo nie trzeba przekonywać. Z korzyści tych powinni czerpać również seniorzy – w wielu przypadkach praca w ogrodzie jest dla nich idealną aktywnością, oczywiście pod warunkiem, że jest dopasowana do ich stanu zdrowia. Oponujmy jeśli tata czy dziadek próbuje samodzielnie przycinać na drabinie gałęzie, ale z pewnością lżejsze prace – przygotowywanie grządek, sadzenie kwiatów, wyrywanie chwastów – może wykonywać każdy.
Dlaczego prace w ogrodzie są wskazane dla seniorów? Po pierwsze – są one rodzajem aktywności fizycznej, a wiadomo, że ruch jest bezcenny dla zdrowia. Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową wagę, usprawnia mięśnie i stawy, poprawia krążenie krwi, reguluje ciśnienie i poziom cukru we krwi. Podczas ruchu wydzielane są również endorfiny, czyli hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie.
Po drugie – możliwość opiekowania się roślinami, obserwowania jak rosną, dają owoce czy upiększają ogród jest dla seniorów bardzo korzystna emocjonalnie. Czują się wówczas ważni, potrzebni, gdy uda im się wyhodować piękną jabłoń czy krzew róży – również dumni. To bardzo istotne dla ich samopoczucia psychicznego.
Do swojej dyspozycji piękny ogród mają również pensjonariusze naszego Domu Rodzinnego. Gdy tylko pozwala na to pogoda (oraz stan zdrowia podopiecznych), mogą spacerować po ogrodzie, odpoczywać na ławeczkach, spędzać czas z innymi pensjonariuszami lub odwiedzającą ich rodziną. Właściwie każdy taki pobyt wśród zieleni skutkuje poprawą ich samopoczucia, a jest to dla nas bardzo ważne!