Edukacja, możliwość pożytecznego spędzania wolnego czasu, nowe znajomości, aktywność społeczna i umysłowa – uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku niesie ze sobą wiele korzyści dla seniorów. Czym dokładnie są te instytucje i jak się do nich zapisać? Podpowiadamy!
Według danych GUS-u, w 2030 r. w Polsce będzie niemal 800 tys. osób w wieku 85 lat. Z kolei Eurostat prognozuje, że po 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić w naszym kraju 25% społeczeństwa. Niesie to ze sobą wiele wyzwań, związanych m.in. z opieką medyczną, ale również aktywizacją, integracją oraz wzmacnianiem potencjału intelektualnego seniorów.
Odpowiedzią na te potrzeby jest system Uniwersytetów Trzeciego Wieku – instytucji działających najczęściej w ramach państwowych oraz prywatnych szkol wyższych, które prowadzą zajęcia, wykłady i kursy dla osób starszych. Informacji o działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku na danym terenie należy szukać w Internecie, ale również w urzędach miasta, ośrodkach opieki społecznej itp. Najczęściej, aby zapisać się do Uniwersytetu należy osiągnąć określony wiek (zazwyczaj 50-60 lat), czasami konieczny jest status emeryta lub rencisty. W większości przypadków uczestnictwo w zajęciach niesie ze sobą konieczność uiszczenia opłaty (od 50 do 200 zł za semestr), ale bardzo często zajęcia są darmowe dzięki dofinansowaniom ministerialnym lub unijnym.
Uniwersytet Trzeciego Wieku – zalety
Oferta edukacyjna Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest bardzo szeroka. Można wybrać zajęcia literaturoznawcze, lektoraty języków obcych, warsztaty artystyczne, seminaria filozoficzne, spotkania autorskie z twórcami literatury i sztuki, a także zajęcia ruchowo-rehabilitacyjne, wycieczki turystyczne, warsztaty z samoobrony czy kursy ekologiczne. Coś dla siebie znajdzie tam każdy.
Z naszego wieloletniego doświadczenia w opiece nad osobami starszymi wynika, że każda aktywność społeczna, intelektualna oraz fizyczna jest bezcenna dla zdrowia i dobrego samopoczucia seniorów. Uczestnicząc w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku można rozwijać swoje zainteresowania, na co często nie było czasu w okresie pracy zawodowej. Stają one się pretekstem do wyjścia z domu, pozwalają nawiązywać nowe znajomości, sprawiają, że senior czuje się pełnoprawnym, potrzebnym członkiem społeczeństwa. Aktywność fizyczna i umysłowa związana z uczestnictwem w zajęciach ma także olbrzymi wpływ na zdrowie osób starszych – zmniejsza się ryzyko występowania bezsenności, depresji, demencji starczej czy choroby Alzheimera. Zalet jest więc mnóstwo!