Tai chi w pierwszej chwili kojarzy się wielu osobom z azjatycką sztuką walki – i całkiem słusznie. Bardzo zaawansowane tai chi, uprawiane m.in. przez mnichów, jest systemem samoobrony. Z drugiej jednak strony, pewne elementy tai chi stanowią popularną formę ćwiczeń – zarówno ciała, jak i umysłu, z której bez obaw korzystać mogą również seniorzy.
Tai chi to forma ćwiczeń, która polega na bardzo precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń fizycznych z zachowaniem ich odpowiedniego tempa, ale także koncentracji umysłowej. Według niektórych, tai chi przypomina nieco powolną, łagodną gimnastykę połączoną z medytacją.
Tai chi ćwiczyć mogą zarówno osoby młode, jak i starsze. Płynne, ale powolne ruchy w połączeniu z głębokim oddychaniem oraz relaksacją umysłową nie męczą, nie są bardzo obciążające, nie wymagają doskonałej kondycji czy wydolności. Według zwolenników tej formy aktywności, tai chi pomaga racjonalnie myśleć, pozytywnie wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Tai chi dla seniora?
Współczesne tai chi jest częściej praktykowane nie jako sztuka walki, ale jako aktywność fizyczna o dobroczynnym wpływie na zdrowie. Uważa się, że tai chi:
- ćwiczy koncentrację, poprawia samoświadomość swojej duszy i ciała,
- ze względu na łagodność i powolność ruchów łagodzi nadmierne napięcie mięśniowe i bóle mięśni,
- pomaga w normowaniu poziomu cukru we krwi, pozytywnie wpływa na stabilizację ciśnienia tętniczego,
- stymuluje krążenie limfy w organizmie,
- koryguję postawę, korzystnie wpływa na poziom równowagi,
- jest pomocne w leczeniu chorób układu ruchu (osteoporoza, zwyrodnienia stawów),
- obniża poziom hormonów stresu, łagodzi napięcia, zapobiega depresji.
Ważne jest to, by swoją przygodę z tai chi zacząć pod okiem specjalisty – trenera czy rehabilitanta. Wiele klubów fitness i domów kultury ma w swojej ofercie tego typu zajęcia właśnie dla seniorów. Pod okiem eksperta będzie można poznać podstawy tai chi, zrozumieć całą filozofię tej aktywności, a później – jeśli tylko przyjdzie ochota – ćwiczyć również w domu.