Pandemia koronawirusa sprawiła, że bardzo popularną formą kontaktu z lekarzem stały się dla wielu osób telekonsultacje. Czym dokładnie są? Jakie świadczenia można uzyskać tą drogą? Jakie niosą ze sobą korzyści? Sprawdzamy!
Telemedycyna to nic innego, jak świadczenia medyczne udzielane pacjentom bez osobistego kontaktu z lekarzem, za pośrednictwem nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych, takich jak telefon czy komputer. Wyróżnia się kilka ich postaci. Telekonsultacje to po prostu rozmowa telefoniczna lekarza z pacjentem. Videokonsultacje odbywają się z wykorzystaniem kamerek internetowych, więc pacjent i lekarz wzajemnie się widzą. Z kolei konsultacje on-line to wymiana wiadomości tekstowych, np. za pośrednictwem chatów.
Telemedycyna – jaką pomoc można uzyskać?
W pierwszej chwili może wydawać się, że lista świadczeń możliwych do uzyskania podczas telekonsultacji jest mocno ograniczona. Otóż nie jest to prawda. Telemedycyna idealnie sprawdza się w celu:
- konsultacji z lekarzem POZ,
- konsultacji ze specjalistą (dermatologiem, kardiologiem, urologiem itp.),
- otrzymania e-recepty na przyjmowane stale leki,
- otrzymania e-zwolnienia lekarskiego,
- otrzymania e-skierowania,
- omówienia wyników badań,
- omówienia skuteczności prowadzonego leczenia,
- podjęcia decyzji odnośnie sposobu dalszego leczenia.
Telemedycyna – bezpieczeństwo i wygoda
W dobie koronawirusa olbrzymią zaletą telemedycyny jest jej bezpieczeństwo. Pacjent nie musi podróżować do kliniki czy przychodni, nie ma bezpośredniej styczności z innymi pacjentami, recepcjonistkami czy lekarzem, a to bez wątpienia zmniejsza ryzyko transmisji koronawirusa. W przypadku osób starszych, dla których zakażenia są najgroźniejsze, jest to szalenie istotne. Po drugie – rozwiązania telemedyczne to wygoda, bo nie każda sytuacja wymaga osobistego kontaktu z lekarzem, tracenia czasu na dojazdy itp. Telekonsultacja odbywa się w domowym zaciszu, określonego wcześniej dnia i o konkretnej godzinie. Po trzecie – telemedycyna sprawia, że świadczenia medyczne stają się bardziej dostępne, zwłaszcza dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, mieszkających w niewielkich miejscowościach bez dostępu do specjalistów. Jak więc widać, korzyści jest naprawdę wiele!