Wiele osób sądzi, że taniec to rozrywka przeznaczona jedynie dla osób młodych, sprawnych i zdrowych. Otóż wcale tak nie jest! Owszem, bardzo energiczny, wyczynowy taniec lepiej jest zostawić młodzieży, ale poruszać się w rytm muzyki mogą, a nawet powinni również seniorzy.
Taniec zalicza się do aktywności, które w pozytywny sposób wpływają zarówno na zdrowie fizyczne, jak i samopoczucie psychiczne. Przede wszystkim taniec to ruch, który w naturalny i nieobciążający sposób angażuje do pracy wszystkie mięśnie i stawy w organizmie człowieka. A jak wiadomo, regularny, dopasowany do możliwości seniora ruch jest bezcenny dla jego zdrowia – przyspiesza krążenie krwi, dotlenia wszystkie komórki organizmu, przyspiesza przemianę materii, reguluje poziom ciśnienia tętniczego i cukru we krwi, pozwala utrzymywać sprawność narządu ruchu. Badania naukowe dowiodły, że aktywność fizyczna – a zalicza się do niej również taniec – jest ważnym elementem profilaktyki wielu schorzeń typowych dla wieku podeszłego: nowotworów, miażdżycy, chorób układu krążenia, cukrzycy oraz nadciśnienia.
Właśnie z tego względu warto od czasu do czasu potańczyć! W wielu domach kultury, nawet w mniejszych miejscowościach, organizowane są potańcówki i dancingi dla seniorów, podczas których osoby starsze mogą w gronie rówieśników pobawić się w towarzystwie odpowiedniej dla nich muzyki. Tego typu imprezy to świetne rozwiązanie dla par, które chcą wyjść z domu i spędzić czas jak za młodych lat, ale także dla osób samotnych – na wieczorku tanecznym można przecież poznać nowych ludzi, zawrzeć interesujące znajomości i przyjaźnie.
Oczywiście tańczyć można także w domu. Wystarczy włączyć radio lub muzyczny kanał telewizyjny i całą rodziną wspólnie bawić się dopóki starczy sił!
Taniec to radość życia
Nie można zapominać, że taniec pozytywnie wpływa nie tylko na sferę fizyczną seniora, ale także na jego samopoczucie psychiczne. Od lat stosuje się go jako formę terapii oraz sprawdzony środek antydepresyjny: poprawia nastrój, redukuje stres i napięcie, pozwala uwolnić się od codziennych kłopotów i trosk. Jak każda aktywność fizyczna, również taniec pobudza produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, które dodają chęci do życia, wyzwalają energię, ale także są ważne w procesie leczenia różnych chorób. Nasi podopieczni w Domu Rodzinnym, jeśli tylko pozwala na to ich stan zdrowia, mogą brać udział w rehabilitacji ruchowej przy muzyce, będącej jednym z elementów specjalistycznej muzykoterapii.
Taniec przedłuża młodość: wprawia w dobry nastrój, zbliża ludzi, pobudza ich do aktywności, pozwala oderwać się od codzienności. Tańczmy więc wszyscy – dla zdrowia i pozytywnego samopoczucia!