27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Schorzenie to – według danych NFZ-u – dotyczy ponad 2 mln Polaków, z czego ponad 500 tys. nie jest jej świadomych. Co trzeba wiedzieć o cukrzycy?
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje cukrzycy. Cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna – polega ona na tym, że trzustka nie produkuje insuliny, niezbędnej do regulowania poziomu cukru we krwi. Ma ona gwałtowny przebieg i najczęściej jest diagnozowana u dzieci i młodzieży. Z kolei cukrzyca typu II – zwana także insulinoopornością – jest schorzeniem metabolicznym. W jej przebiegu trzustka co prawda produkuje insulinę, ale organizm staje się oporny na jej działanie. Ryzyko występowania cukrzycy typu II rośnie wraz z wiekiem – jest to jedna z typowych chorób wieku podeszłego. Wpływ na jej rozwój ma również nieprawidłowa dieta, niedobór aktywności fizycznej oraz niezdrowy tryb życia.
Cukrzyca typu II – objawy
Cukrzyca typu II u seniorów najczęściej jest diagnozowana przy okazji standardowych badań kontrolnych. Prawidłowy wynik poziomu glukozy we krwi mieści się w granicach 70–99 mg/dl. W przypadku podwyższonego wyniku badanie należy powtórzyć po kilku dniach. Bardzo często jednak przed potwierdzeniem diagnozy w badaniach pacjenci mogą zaobserwować u siebie niepokojące objawy w postaci:
- napadów apetytu,
- wzmożonego pragnienia,
- potrzeby częstego oddawania moczu,
- spadku masy ciała,
- uczucia suchości w ustach,
- senności,
- uczucia ciągłego zmęczenia,
- zaburzeń widzenia.
Symptomy tego typu powinny zostać niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.
Jak leczy się cukrzycę?
Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II muszą stale znajdować się pod opieką lekarza – w Domu Rodzinnym nasi pensjonariusze mogą liczyć na specjalistyczną pomoc diabetologa. Głównym elementem terapii jest przyjmowanie insuliny, która pozwala regulować poziom cukru we krwi w formie zastrzyków. Bardzo ważna jest także prawidłowa dieta, uwzględniająca spożywanie odpowiedniej liczby posiłków w ciągu dnia, zapotrzebowanie kaloryczne oraz odżywcze danego pacjenta. Należy pamiętać, że w diecie cukrzycowej istotne jest zastąpienie cukrów prostych (znajdujących się np. słodyczach, produktach z białych mąki i niektórych owocach) cukrami złożonymi. Wprowadzenie odpowiednego leczenia sprawia, że – choć cukrzyca typu II jest groźną chorobą – to jednak można z nią żyć długie lata!