Historia Światowego Dnia Rzucania Palenia
Święto narodziło się z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Przyniosło to niespodziewany efekt – aż 150 tysięcy osób postawiło sobie wyzwanie wytrzymać przez jedną dobę bez sięgania po papierosa. W następnych latach do akcji przyłączyły się wszystkie stany Ameryki Północnej. W wyniku powodzenia tego przedsięwzięcia Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Z czasem inicjatywa rozszerzyła się też na inne kraje, a w Polsce przyjęła się od 1991 roku.
Palenie papierosów – dlaczego jest tak niebezpieczne?
W dymie papierosowym zawarte jest ponad 4000 związków chemicznych, z których około 40 wykazuje toksyczne działanie na tkanki organizmu. Substancje wchodzące w skład dymu uzależnione są od kilku czynników, takich jak: rodzaj zastosowanego tytoniu, typ papierosa, wilgotność oraz użyte do produkcji dodatki chemiczne. Mimo to głównym składnikiem każdego papierosa pozostaje nikotyna, lecz nie bez znaczenia są pozostałe związki w nim zawarte, takie jak substancje smoliste, tlenek węgla i siarki, amoniak, formaldehyd, cyjanowodór, toluen, metanol, metale ciężkie (m.in. kadm, nikiel, arsen, ołów, polon-210, chrom) i wiele innych. Wdychany do płuc dym tytoniowy wraz ze wszystkimi szkodliwymi substancjami zostaje rozprowadzony po całym ustroju, przez co odpowiada za zmiany zarówno na poziomie komórki, jak i ogólnoustrojowe.
Co oznacza bierne palenie?
Pod pojęciem biernego palenia kryje się wdychanie dymu tytoniowego wydychanego przez osobę palącą, powstającego bezpośrednio z palącego się papierosa lub innego źródła tytoniu. Dotyczy to zarówno wdychania dymu wydychanego przez palacza, jak i dymu, który pochodzi z tlącej się końcówki papierosa. Dym tytoniowy jest zatem bezpośrednim narażaniem osoby niepalącej, nieuzależnionej od żadnego z wyrobów tytoniowych na oddziaływanie substancji wchodzących w jego skład.
Według Światowej Organizacji Zdrowia spośród osób palących aż 80% pali w otoczeniu osób niepalących, a 25% Polaków może być narażonych na bierne palenie w swoich domach.
Motywacja do rzucenia palenia
Na zaprzestanie palenia nigdy nie jest za późno. Walka z nałogiem palenia to ogromne wyzwanie, gdyż zawarta w dymie tytoniowym nikotyna ma silne właściwości uzależniające. Jest substancją psychoaktywną tzn. oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak heroina czy kokaina. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała za jednostkę chorobową zespół uzależnienia od tytoniu.
Istotnym elementem procesu rzucania palenia jest motywacja. Istnieje wiele różnego rodzaju powodów, dla których warto pokonać uzależnienie, ale jednym z najważniejszych są korzystne zmiany zdrowotne. Dbaj o siebie i swoich bliskich – rzuć palenie!