Ból stawów to jedna z najczęstszych przypadłości wieku podeszłego – jego przyczyną bywa zazwyczaj choroba zwyrodnieniowa stawów. Na szczęście są skuteczne metody łagodzenia bólu stawów.
Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń układu ruchu. Rozwija się ona u zdecydowanej większości seniorów i jest efektem zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej oraz innych elementów tworzących staw. Zmiany te z kolei są zazwyczaj skutkiem naturalnego zużywania się elementów stawów wraz z wiekiem, choć oczywiście są też inne czynniki zwiększające ryzyko ich występowania (ciężka praca fizyczna, niedobór ruchu, uprawianie niektórych dyscyplin sportu).
Oczywiście ból stawów u seniorów może mieć różne nasilenie – u niektórych jest to sporadyczne pobolewanie niektórych partii ciała, u innych dolegliwości są tak silne, że uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności. Na szczęście są metody, by sobie z nimi radzić.
Co pomaga na ból stawów?
Niewielki lub umiarkowany ból stawów próbuje się leczyć zachowawczo – tak aby łagodzić dolegliwości i hamować postęp choroby. Do metod terapii zachowawczej zalicza się:
- redukcja masy ciała – każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla stawów, więc należy dbać o to, by masa ciała była prawidłowa,
- stabilizowanie i odciążanie stawu – przy pomocy specjalnych ortez, kul łokciowych lub chodzików, które ułatwiają poruszanie się,
- ćwiczenia fizyczne – czyli tzw. kinezyterapia, która poprawia zakres ruchu stawów i wzmacnia mięśnie,
- fizjoterapia – czyli zabiegi, takie jak laseroterapia, krioterapia, fala uderzeniowa, ultradźwięki, magnetoterapia itp.
Po konsultacji z lekarzem można stosować także przeciwbólowe i przeciwzapalne środki farmakologiczne, zarówno w formie tabletek, jak i maści czy żeli. Oczywiście w Domu Rodzinnym nasi podopieczni znajdują się pod stałą opieką lekarzy oraz rehabilitantów, którzy na bieżąco monitorują ich stan zdrowia i reagują na pojawiające się ewentualne bóle stawów.
Ból stawów – kiedy leczenie operacyjne?
Jeżeli zastosowane leczenie zachowawcze i farmakologiczne nie daje oczekiwanych efektów, a dolegliwości postępują, stosuje się zabiegi chirurgiczne. Najpopularniejsza jest wymiana stawu biodrowego lub kolanowego, zwana profesjonalnie endoprotezoplastyką stawu. W jej trakcie zużyte elementy stawu zastępuje się protezą, dzięki czemu ból ustępuje, a staw odzyskuje pełnię ruchomości.