W ogólnej świadomości społecznej wciąż obecne jest przekonanie, że aktywność fizyczna zarezerwowana jest dla osób młodych, zdrowych i sprawnych. Nic bardziej mylnego! Systematyczny ruch ma także olbrzymie znaczenie dla stanu zdrowia oraz kondycji psychicznej seniorów. Dlatego również osoby starsze powinny zadbać o codzienną, dopasowaną do indywidualnych możliwości, dawkę aktywności fizycznej.
Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na ludzki organizm ma wiele aspektów. Jednym z nich jest fakt, że podczas ruchu w naturalny sposób zwiększa się produkcja endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Odpowiadają one za dobry humor, uczucie zrelaksowania, a także – co zostało udowodnione naukowo – mają działanie przeciwbólowe. To właśnie dlatego czas po wysiłku fizycznym jest odczuwany jako przyjemny i relaksujący. Co ważne, wzmożona produkcja endorfin następuje przy każdej, nawet najmniejszej aktywności. W przypadku osób starszych może to być chociażby codzienny przynajmniej 30-minutowy spacer.
Medyczne aspekty aktywności fizycznej u seniorów
Liczne badania naukowe udowodniły, że regularna aktywność fizyczna – bez względu na płeć czy wiek – ma pozytywny wpływ właściwie na każdy układ wewnętrzny człowieka. I tak ruch pomaga zapobiegać nadciśnieniu, miażdżycy, zawałom serca i udarom mózgu, reguluje poziom cukru we krwi, zwiększa wydajność układu oddechowego, chroni przed nadwagą i otyłością, wzmacnia mięśnie, kości i stawy, przeciwdziała bólom przeciążeniowym i reumatycznym.
Oczywiście należy przy tym pamiętać, że aktywność fizyczna musi być dopasowana do wieku, stanu zdrowia oraz ogólnej sprawności danej osoby. W przypadku seniorów, wskazane są m.in. codzienne spacery, lekka gimnastyka, zajęcia na basenie czy jazda na rowerze. Nie zapominajmy również, że do aktywności fizycznej zaliczają się również zabawy z ukochanymi wnukami czy wiosenne prace w ogrodzie…
Na koniec jeszcze jedna sprawa – ruch to także bezcenne narzędzie rehabilitacyjne w przypadku wielu schorzeń, takich jak niedowłady po udarach, reumatyzm, zapalenia stawów czy ogólna, związana z wiekiem utrata sprawności manualnej. Tego typu działania zawsze jednak prowadzą wykwalifikowani specjaliści z zakresu rehabilitacji. Stymulowana aktywność fizyczna, dobrana indywidualnie pod kątem danej osoby i jej problemów zdrowotnych, ma na celu odzyskanie przez seniorów zdrowia, osiągnięcie samodzielności w codziennym funkcjonowaniu oraz zmniejszenie dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego związanego ze starzeniem.