20 października obchodzony jest Europejski Dzień Seniora. To doskonała okazja, by przypomnieć wszystkim, że seniorzy są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, a ich wiedza i doświadczenie to wielki, często niestety niewykorzystywany kapitał. Warto uświadomić sobie, że seniorem będzie kiedyś każdy z nas, więc rodziców czy dziadków należy traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani w podeszłym wieku!
Statystyki nie pozostawiają złudzeń – polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w całej Unii Europejskiej. Szacuje się, że w latach 2026-2040 liczba osób powyższej 80. roku życia w naszym kraju wzrośnie z 1,7 mln obecnie do około 3,4 mln. O tym, że seniorzy są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, którzy jednak z racji wieku i pogarszającego się stanu zdrowia wymagają szczególnej opieki, przypominają rozmaite inicjatywy. Jedną z nich jest obchodzony 20 października Europejski Dzień Seniora.
Doświadczenie, którego nie da się kupić
Moment zakończenia pracy, przejście na emeryturę, nagły nadmiar wolnego czasu – wejście w wiek starszy nie jest proste. Niektórzy seniorzy nie potrafią poradzić sobie z nagłym oderwaniem od wcześniejszej aktywności zawodowej, czują się niepotrzebni i samotni. Tymczasem posiadają oni wiedzę i doświadczenie, których nie da się kupić za żadne pieniądze, wynikające właśnie z ich wieku. Seniora, który nie potrafi odnaleźć się na emeryturze, warto – oczywiście z uwzględnieniem stanu zdrowia oraz jego chęci – zachęcić do włączenia się w domowe obowiązki czy opiekę nad młodszymi członkami rodziny. Zwłaszcza przebywanie z wnukami bardzo często jest dla seniorów źródłem wielkiej radości, a możliwość uczestniczenia w ich wychowywaniu daje im mnóstwo satysfakcji. Z drugiej strony, dla dziecka relacje z babcią czy dziadkiem są również bezcenne. Oswajają się one z pojęciem starości, uczą szacunku wobec osób starszych, a poza tym nie bez przyczyny mówi się, że od wychowywania są rodzice, a od rozpieszczania – dziadkowie…
Czas na rozwijanie własnych pasji
W wielu przypadkach okazuje się, że wiek podeszły jest czasem, który senior może wreszcie poświęcić na rozwijanie swoich pasji oraz zainteresowań. I nie musi – a nawet nie powinien – robić tego w samotności. Pomimo szybkiego tempa życia, każdy z nas może wygospodarować kilka chwil na wspólne spędzenie wolnego czasu. Partia szachów, popołudnie spędzone przy grach planszowych, majsterkowanie z tatą czy dziadkiem – już tego typu pozornie błahe czynności wzmacniają relacje z seniorem i sprawiają, że czuje się potrzebny oraz szczęśliwy. W Domu Rodzinnym doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla kondycji psychicznej oraz dobrego samopoczucia osób starszych są kontakty z innymi ludźmi oraz chwile spędzone na przyjemnościach. Dlatego nasi podopieczni mogą brać udział w zajęciach plastycznych, koncertach czy przedstawieniach, które są dla nich doskonałym sposobem na relaks.
Zdrowie pod szczególną troską
Niestety wiek podeszły to również czas, kiedy u wielu seniorów dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia. Cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, zawały, udary, nowotwory, kłopoty z pamięcią – lista chorób, które mogą dotknąć bliskiego nam seniora jest naprawdę długa. Dlatego warto zadbać o to, by osoba starsza znajdowała się pod stałą opieką lekarza. Przypominajmy seniorom o regularnych badaniach krwi i moczu, mierzeniu poziomu cukru czy ciśnienia, konsultacjach z kardiologiem, a nawet lekarzem rodzinnym – już to wielokrotnie pozwala na szybkie wykrycie różnych schorzeń, a następnie na skuteczniejsze leczenie. Zwracajmy też uwagę na wszelkie niepokojące sygnały – nagłe osłabienia, duszności, częsty kaszel czy kłopoty z orientacją. Nie bagatelizujmy ich, wybierzmy się z rodzicem czy dziadkiem do lekarza. Troska i uwaga ze strony najbliższych może sprawić, że będziemy się cieszyć obecnością bliskiego nam seniora o wiele dłużej!