Seniorzy to grupa o szczególnych potrzebach – wraz z upływem lat mogą wymagać coraz to większej pomocy przy codziennym funkcjonowaniu, wielospecjalistycznej opieki lekarskiej, aż w końcu – całodobowej pielęgnacji. Bez względu na to, czy opieki takiej podejmuje się rodzina czy wyspecjalizowane placówki, takie jak nasz Dom Rodzinny, potrzebne jest do tego odpowiednie przygotowanie.
W Polsce powszechnie przyjmuje się, że do grona seniorów zaliczane są osoby w wieku emerytalnym. Obecnie jest to 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet. Fizjologiczne procesy starzenia zaczynają się jednak dużo wcześniej, a z drugiej strony – postęp medycyny oraz przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia sprawiają, że nawet osoby powyżej 60.-65. roku życia cieszą się ogólnie dobrym zdrowiem, sprawnością i samodzielnością.
W życiu właściwie każdego człowieka prędzej czy później przychodzi jednak czas, w którym zaczyna wymagać pomocy innych osób. Czasami na taką opiekę decyduje się rodzina. Jeśli nie ma takiej możliwości, do dyspozycji pozostają wyspecjalizowane ośrodki opieki długoterminowej dla osób starszych, takie jak nasz Dom Rodzinny.
Opieka nad osobą starszą – o czym pamiętać?
Jeśli na opiekę nad seniorem decyduje się rodzina, warto się do tego odpowiednio przygotować. Ważna jest rozmowa z lekarzem, czasami przydatne jest wsparcie fizjoterapeutów czy psychologów. O czym w szczególności trzeba pamiętać?
- Intymność – senior, mimo konieczności sprawowania nad nim opieki, powinien mieć swoje prywatne, intymne miejsce, w którym otoczony będzie znajomymi przedmiotami, gdzie będzie mógł pobyć sam.
- Samodzielność – warto zapewnić seniorowi maksimum samodzielności. Przydatne mogą być np. zamontowane w łazience uchwyty, dzięki którym będzie mógł łatwiej zadbać o higienę.
- Badania i lekarstwa – ważnym elementem opieki nad osobą starszą jest pilnowanie, by regularnie przyjmowała przepisane leki oraz była poddawana koniecznym badaniom profilaktycznym.
- Pielęgnacja w chorobie – w przypadku osób przewlekle chorych, zwłaszcza leżących, konieczne są działania zapobiegające powstawaniu odleżyn, codzienna higiena, karmienie, podawanie leków itp.
Rola rodziny w opiece nad osobami starszymi jest nieoceniona – seniorzy czują do bliskich zaufanie, ważna jest dla nich możliwość przebywania z tymi, których kochają. Z drugiej strony, coraz więcej osób starszych w pełni świadomie rezygnuje z pomocy rodziny, zwłaszcza w przypadku dużej niesamodzielności czy poważnych chorób. W takim przypadku z pomocą przychodzą takie miejsca jak Dom Rodzinny.