Reumatyzm – co trzeba o nim wiedzieć?
Nie ma takiej choroby jak reumatyzm. Mianem tym określa się potocznie bardzo szeroką grupę schorzeń, w przebiegu których dochodzi do zmian w tkance łącznej, głównie w stawach. Choć zdarza się, że choroby reumatyczne diagnozuje się u osób młodych, to jednak zdecydowanie częściej występują u seniorów. Jakie objawy obserwowane u osoby starszej powinno się skonsultować z lekarzem? Jak pomóc seniorowi z reumatyzmem? Odpowiadamy na te i inne pytania.
Reumatyzm to potoczne określenie ponad 200 różnych jednostek chorobowych, charakteryzujących się przewlekłym, nawracającym bólem stawów. Wśród najczęściej występujących chorób reumatycznych znajduje się choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenia ścięgien, zwyrodnienia stawów kręgosłupa, zwyrodnienie kolan czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Główne objawy reumatyzmu
Pomimo szerokiego spektrum konkretnych chorób kryjących się pod ogólnym pojęciem reumatyzmu, wspólny dla zdecydowanej większości z nich jest najbardziej charakterystyczny objaw – ból w stawach. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia, może obejmować on pojedynczy staw, np. nadgarstek lub kolano, albo ich większą grupę. Początkowo mogą to być lekkie bóle, nasilające się podczas wysiłku fizycznego, ale jeśli w porę nie zostanie wdrożone leczenie dolegliwości narastają, a chorzy mają problemy z normalnym funkcjonowaniem.
W objętych chorobą stawach może pojawiać się zaczerwienienie, obrzęki i opuchlizna. Postępujący reumatyzm bardzo często upośledza funkcjonowanie stawu, czasami nawet uniemożliwiając poruszanie. W przebiegu niektórych schorzeń dochodzi też do deformacji stawów.
Czy reumatyzmowi można zapobiegać?
Istnieje bardzo wiele czynników, które mogą predestynować do pojawienia się reumatyzmu. Są to czynniki genetyczne, zaburzenia autoimmunologiczne, naturalne procesy starzenia organizmu. Reumatyzm częściej występuje u osób, które przez lata ciężko pracowały fizycznie, przeciążając mięśnie i stawy.
Bardzo ważne jest, by reagować na wszelkie możliwe objawy reumatyzmu – chorób tych nie da się w pełni wyleczyć, można jedynie hamować ich rozwój, minimalizować bóle i starać się, by chorzy jak najdłużej zachowali sprawność (w Domu Rodzinnym podopieczni ze zdiagnozowanym reumatyzmem znajdują się pod stałą opieką fizjoterapeutów). Dlatego jeśli bliski nam senior skarży się na bóle pleców, nadgarstków czy kolan, ma problemy z utrzymaniem sztućców czy chodzeniem, koniecznie namówmy go na wizytę u lekarza.
Jak pomóc seniorowi z reumatyzmem?
Senior ze zdiagnozowanym reumatyzmem musi znajdować się pod kontrolą lekarza. Terapia może obejmować zarówno przyjmowanie środków farmakologicznych (analgetyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych), jak i fizjoterapię (terapię manualną, masaże, kinezyterapię, hydroterapię). W domu natomiast można wprowadzić zmiany, które pomogą seniorowi wykonywać codzienne czynności, np. w postaci poręczy ułatwiających wstawanie z łóżka czy korzystanie z toalety. Dzięki temu chory będzie mógł pozostać w dużej mierze samodzielny.