20 października obchodzony był Światowy Dzień Osteoporozy. Przy tej okazji warto przypomnieć sobie, jakie są przyczyny i objawy tej choroby oraz w jaki sposób można ją leczyć.
Osteoporoza to choroba, w przebiegu której dochodzi do utraty gęstości mineralnej gości – stają się one o wiele słabsze i mogą pękać oraz łamać się nawet na skutek niegroźnych wydawałoby się urazów. Najczęściej dochodzi do złamań osteoporotycznych kości przedramienia, szyjki kości udowej i kości kręgosłupa.
Przyczyny osteoporozy
Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje osteoporozy – pierwotną i wtórną, z których każda ma swoje przyczyny.
- Osteoporoza pierwotna – występuje u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn w podeszłym wieku. Jej przyczyną mogą być zarówno naturalne procesy starzenia, zachodzące w tym okresie zmiany hormonalne, jak i pewne czynniki zewnętrzne: nieprawidłowa dieta (zwłaszcza niedobór wapnia, fosforu i witaminy D), palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz mała aktywność fizyczna.
- Osteoporoza wtórna – jest efektem innych schorzeń przewlekłych, np. zaburzeń hormonalnych w przebiegu cukrzycy i nadczynności tarczycy, chorób układu pokarmowego z zaburzeniami wchłaniania czy przewlekłych schorzeń reumatologicznych.
Osteoporoza – objawy
Szacuje się, że na osteoporozę cierpi około 30% kobiet po menopauzie – wiele przypadków przebiega przez długi czas bezobjawowo i stąd ta choroba nazywana jest często „cichym złodziejem kości”. Diagnostyka i leczenie wprowadzane są w zasadzie dopiero w chwili pojawienia się widocznych objawów, czyli osteoporotycznych złamań kości.
Bardzo groźne są także powikłania osteoporozy i występujących złamań – zalicza się do nich przewlekłe dolegliwości bólowe, unieruchomienie, odleżyny czy zatorowość płucna. Wiele z nich wymaga hospitalizacji, rehabilitacji, a nawet jest przyczyną przedwczesnych zgonów.
Diagnostyka i leczenie osteoporozy
Diagnostyka osteoporozy to m.in. densytometria kości, badanie radiologiczne, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy badania laboratoryjne. Leczenie ma na celu zapobieganie złamaniom kości oraz wynikającym powikłaniom. Oprócz suplementacji m.in. witaminy D czy wapnia stosuje się leki zmniejszające ryzyko złamań kości, m.in. bisfosfoniany, ranelinian strontu czy teryparatyd.
Jak widać, osteoporoza jest groźną chorobą, ale można skutecznie ją leczyć. Dlatego wszelkie niepokojące objawy warto konsultować z lekarzem.