Opieka paliatywna jest wyjątkowym rodzajem opieki nad seniorami, która obejmuje szeroki zakres opieki nad osobami starszymi, chorującymi przewlekle. Jest to szczególny rodzaj wsparcia, który oferuje seniorom i ich bliskim fizyczną i emocjonalną ulgę w radzeniu sobie z ostatnią fazą życia. Opieka paliatywna to również możliwość spędzenia jak najlepszych chwil w trudnym okresie. Zapewnia to zorganizowany zespół medyczny, w skład którego wchodzą lekarze, psychologowie, doradcy i pielęgniarki, którzy starają się pomóc pacjentowi i jego rodzinie.
Czym jest opieka paliatywna?
Opieka paliatywna jest cichym, ale wyjątkowym rodzajem opieki, która wspiera osobę starszą w kontekście przeżywania procesu starzenia się. To, co łączy opiekę paliatywną z osobami starszymi, to wypracowanie indywidualnego podejścia do ich prawdziwych potrzeb i możliwości. Głównym zadaniem opieki paliatywnej jest wsparcie i wskazanie bezpiecznego drogowskazu, aby pomóc seniorom w godnym przeżyciu ostatnich chwil, szanując ich godność oraz możliwości. Opieka paliatywna gwarantuje, seniorom spokój i poczucie bezpieczeństwa w tej trudnej sytuacji.
Na czym polega opieka paliatywna?
Opieka paliatywna jest zaawansowaną formą opieki dostarczanej seniorom i ludziom z poważnymi chorobami. Pomaga im w godnym przeżyciu swoich ostatnich dni życia, w zaciszu i z godnością. Polega ona na dostarczaniu terapii lekarskiej i psychologicznej, opieki domowej oraz wsparcia w celu łagodzenia bólu i dyskomfortu. Celem opieki paliatywnej jest zmniejszanie bólu i dyskomfortu po przez stosowanie leków, zmiany stylu życia i technik relaksacyjnych, a także poprawienie jakości życia, by senior mógł odczuwać więcej szczęścia i mieć lepsze otoczenie w ciągu swoich ostatnich dni życia.
Kogo dotyczy opieka paliatywna?
Opieka paliatywna jest ważnym elementem opieki medycznej, którego celem jest wsparcie osób starszych w ostatnich latach życia. Jest to istotne, ponieważ seniorzy często borykają się z poważnymi chorobami lub dolegliwościami, które wymagają specjalistycznego wsparcia oraz pomocy w zmniejszeniu bólu i dyskomfortu. Opieka paliatywna wykracza jednak poza leczenie chorób i zajmuje się również czynnikami psychologicznymi, socjologicznymi i duchowymi, które są ważne dla zdrowia i żywotności osób starszych. Obejmuje całość opieki, a więc wszystkie czynniki, które wpływają na komfort i jakość życia seniorów. Ma na celu złagodzenie lub zmniejszenie dolegliwości fizycznych i emocjonalnych, które mają wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Opieka paliatywna wymaga wielu specjalistów i wyjątkowego sposobu postępowania, aby personel medyczny mógł skutecznie zapewnić starszym odpowiednią opiekę. W tym celu zespół wykwalifikowanych pracowników obejmuje lekarzy, których specjalności obejmują geriatrię, neurologię, psycho-geriatrię, psychologię, terapię zajęciową i rehabilitację, a także pielęgniarki, fizjoterapeutów i doradców żywieniowych.
Opieka paliatywna może okazać się bardzo przydatna wspomagając seniora fizycznie i psychicznie. Przy odpowiedniej opiece, seniorzy mogą cieszyć się każdą chwilą swojego życia mimo bólu i choroby.