Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, w 2000 r. z nadciśnieniem tętniczym na całym świecie borykało się około 957 mln osób. W celu uświadomienia społeczeństwa odnośnie profilaktyki i leczenia nadciśnienia, 17 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze – choć niezwykle rozpowszechnione – nadal jest schorzeniem bagatelizowanym przez wielu pacjentów. Tymczasem nieustabilizowane i nieleczone nadciśnienie może być bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia, powodując arytmie serca, obrzęk płuc, niedowłady i porażenia kończyn czy wylewy krwi do mózgu.
Nadciśnienie tętnicze – przyczyny
Pomimo nieustannego rozwoju medycyny, jak dotąd nie udało się ustalić jednoznacznych, bezpośrednich przyczyn nadciśnienia. Przyjmuje się więc, że istnieje szereg czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia. Zaliczają się do nich uwarunkowania genetyczne, naturalne procesy starzenia organizmu (choć obecnie nadciśnienie diagnozuje się niekiedy nawet u nastolatków), choroby współistniejące (miażdżyca, cukrzyca), niewłaściwe nawyki żywieniowe, przewlekły stres, palenie papierosów i picie alkoholu. Problemem jest również fakt, że nadciśnienie bardzo często jest rozpoznawane przypadkowo, podczas rutynowych badań lekarskich. W takich sytuacjach konieczne jest szybkie wdrożenie odpowiednich metod leczenia, które zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań i umożliwiają pacjentowi prowadzenie normalnego życia.
Jak leczy się nadciśnienie?
Podstawową metodą rozpoznania nadciśnienia tętniczego są regularne badania poziomu ciśnienia krwi. Ogólnie, prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120 na 80 a 135 na 85 mm HG. Pomiary powyżej 140 na 90 mm HG diagnozuje się jako nadciśnienie. Mogą mu również towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe, takie jak zwiększona pobudliwość, kłopoty ze snem, uczucie ucisku w głowie, szumy w uszach czy kołatanie serca. Wraz z rozwojem choroby, objawy te mogą się nasilać i trwać coraz dłużej.
Leczenie nadciśnienia tętniczego łączy natomiast w sobie metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. Pacjent powinien m.in. przestrzegać zasad zdrowej diety, zadbać o odpowiednią dawkę ruchu czy zaprzestać stosowania używek. Bardzo ważne jest również regularne zażywanie przepisanych leków zgodnie z zaleceniami lekarza.
W Domu Rodzinnym przykładamy szczególną wagę do opieki nad pacjentami ze zdiagnozowanym nadciśnieniem. Dbamy o to, by przyjmowali odpowiednie leki, dobieramy do ich potrzeb indywidualne jadłospisy, umożliwiamy im wypoczynek na świeżym powietrzu, co pozwala na unormowanie ich poziomów ciśnienia.