Wiele osób sądzi, że nauka języków obcych to aktywność dedykowana jedynie osobom młodym, bardzo bystrym i z łatwością przyswajającym wiedzę. Nic bardziej mylnego! Skutecznie języków obcych mogą się uczyć również seniorzy, w których przypadku jest to również trening umysłowy, zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz poprawa samopoczucia.
Tak naprawdę największą przeszkodą w nauce języków obcych przez seniorów są… ich wątpliwości dotyczące własnych możliwości. Owszem, osoby młode uczą się szybciej, łatwiej zapamiętują słownictwo czy zasady gramatyczne. Nie oznacza to jednak, że senior nie jest w stanie nauczyć się kompletnie niczego – nauka razem z młodymi osobami może być trudna, a nawet dość frustrująca, ale wiele szkół językowych oferuje już specjalne zajęcia edukacyjne dla osób starszych. Seniorzy przebywają tam w towarzystwie rówieśników, nauczyciel prowadzi lekcje pod kątem ich potrzeb i tempa przyswajania wiedzy.
Dlaczego warto?
A dlaczego warto rozpocząć naukę języków obcych na emeryturze? Zdecydowana większość osób dopiero wtedy ma czas, by rozwijać swoje pasje – w okresie pracy zawodowej często nie ma takich możliwości. Nauka języka obcego, czasami bardzo egzotycznego, jest spełnieniem marzeń i doskonaleniem swoich umiejętności. Coraz więcej seniorów na emeryturze decyduje się na zagraniczne podróże, więc zdobytą wiedzę można wówczas wykorzystać w praktyce.
Lekcje języka obcego są dla osób starszych okazją do wyjścia z domu, spotykania się z rówieśnikami, nawiązywania nowych relacji. To bardzo cenne możliwości, zwłaszcza że niektórzy seniorzy na emeryturze czują się niepotrzebni, wyobcowani i samotni.
Nie można jeszcze zapominać o jednej bardzo ważnej kwestii. Nauka języka obcego to doskonały trening umysłowy – ćwiczy się dzięki niej pamięć, koncentrację oraz kojarzenie. Pozwala to dłużej zachować sprawność intelektualną oraz zmniejsza ryzyko występowania chorób otępiennych typowych dla wieku podeszłego, np. demencji. W Domu Rodzinnym funkcję takiego treningów pełnią m.in. zajęcia terapii zajęciowej, rozrywki w postaci sudoku, krzyżówek, łamigłówek itp.