Każdy człowiek starzeje się nie tylko fizycznie, ale i intelektualnie – wraz z upływem lat pogorszeniu ulegają funkcje poznawcze, pojawiają się problemy z pamięcią, jeszcze niedawno proste czynności wymagające zaangażowania umysłowego stają się coraz trudniejsze. Jak się jednak okazuje, mózg można trenować, by dłużej zachował sprawność działania – pomoże w tym tzw. fitness mózgu!
Sprawność umysłowa człowieka oraz tempo starzenia intelektualnego zależą nie tylko od genów. Liczne badania naukowe dowodzą, że szare komórki bardzo przypominają mięśnie – poprzez odpowiedni trening można je „rzeźbić”, stymulować ich rozwój oraz usprawniać funkcjonowanie.
U osób starszych z biegiem lat w naturalny sposób dochodzi do spadku sprawności intelektualnej. Pojawiają się problemy z pamięcią, kojarzeniem, umiejętnościami logicznego myślenia i planowania. Dlatego tak ważne jest, by równocześnie z profilaktyką i leczeniem fizycznych objawów starzenia, zadbać o intelekt.
Fitness mózgu – co to jest?
Tzw. fitness mózgu to jeden z popularnych ostatnio trendów, w ramach którego podejmuje się określone działania mające na celu stymulowanie pracy mózgu, a dzięki temu usprawnianie intelektualne człowieka. Pewne jego elementy mogą być bardzo cenne w przypadku seniorów, u których następuje stopniowe pogarszanie zdolności intelektualnych. I tak fitness mózgu w przypadku osób starszych może obejmować:
- różnego rodzaju gry, wymagające zaangażowania intelektualnego – zarówno planszowe, jak i np. gra w karty, szachy, sudoku, rozwiązywanie krzyżowek,
- czytanie książek – pobudza to wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, sprzyja zachowaniu funkcji pamięciowych,
- spędzanie czasu w kreatywny sposób – różnego rodzaju zajęcia plastyczne, wykonywanie drobnych napraw, pomoc wnukom w odrabianiu lekcji.
Do wszystkich tego typu aktywności zachęcamy podopiecznych naszego Domu Rodzinnego. Oczywiście nie zapominamy przy tym, że dla zachowania sprawności intelektualnej bardzo ważna jest także regularna aktywność fizyczna oraz prawidłowa dieta. Na funkcjonowanie mózgu pozytywnie wpływają zwłaszcza wielonienasycone kwasy tłuszczowe, znajdujące się m.in. w tłuszczach roślinnych i rybach, a także kwas foliowy (jego bogatym źródłem są zielone warzywa) i magnez (można go znaleźć m.in. w orzechach i czekoladzie).