Choć za oknem pogoda jeszcze zimowa, to każdy z nas – bez względu na wiek – wypatruje już oznak zbliżającej się wiosny. Początek roku, ze swoją kapryśną pogodą i niewielką ilością słońca, to trudny czas zwłaszcza dla osób starszych. Warto więc, wiedzieć, jak bezpiecznie i naturalnie zregenerować organizm mamy czy taty, by w dobrej formie weszli w cieplejszą część roku.
Luty i marzec to trudne miesiące dla każdego człowieka, bez względu na wiek. Wszyscy odczuwamy zmęczenie oraz znużenie ciągnącą się zimą, tęsknimy za dodającym energii słońcem, mamy dość krótkich dni oraz wcześnie zapadającego zmroku. Taki spadek formy szczególnie widoczny może być u osób starszych, które dodatkowo bardzo często borykają się z typowymi dla podeszłego wieku schorzeniami. Warto wówczas zastosować pewne metody, które pomogą nabrać im sił i w dobrej formie wejść w wiosenne miesiące.
Po pierwsze – dieta
Jednym z najprostszych, ale jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów na zregenerowanie organizmu po zimie jest właściwy sposób żywienia, dopasowany do trybu życia oraz ogólnego stanu zdrowia. Należy przy tym pamiętać, że jeśli bliski nam senior boryka się z typowymi dla tego wieku schorzeniami przewlekłymi, każdą poważniejszą modyfikację jadłospisu warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem – tak, jak robimy to w Domu Rodzinnym. Co do zasady jednak, dieta na przełomie zimy i wiosny powinna być bogata w witaminy, w szczególności A, B, C i D (w przypadku tej ostatniej zimą, ze względu na niewielką ilość słonecznych dni, jej niedobory są szczególnie odczuwane). Uwaga! W okresie przedwiośnia lepiej zrezygnować z tak wytęsknionych i oczekiwanych nowalijek – w lutym czy marcu warzywa te są zazwyczaj nafaszerowane chemikaliami, które mają przyspieszać ich wzrost. Zdecydowanie bezpieczniejsze będą tak samo smaczne przez cały rok warzywa korzeniowe: marchew, pietruszka, seler czy buraczki. Seniorzy powinni zjadać je w postaci ugotowanej na parze – wówczas tracą najmniej wartościowych substancji odżywczych. Do codziennego jadłospisu warto też włączyć kwaszonki, jabłka, owoce cytrusowe, nabiał, ryby, tłuszcze pochodzenia roślinnego, a także niegazowaną wodę mineralną.
Jak najwięcej ruchu
Na równi z dietą za samopoczucie i ogólną kondycję organizmu odpowiada aktywność fizyczna, oczywiście także dopasowana do wieku oraz stanu zdrowia. Oznacza to, że seniora nie trzeba na siłę zapisywać na zajęcia fitness czy basen, ale po prostu zadbać o to, by jak najczęściej wychodził z domu. Jeśli pozwala na to pogoda, świetny będzie dłuższy spacer w parku, jeśli aura nie sprzyja – może to być po prostu wyprawa na pobliski ryneczek po zakupy. Badania naukowe dowiodły, że już 30 minut spaceru dzienne pozwala dotlenić organizm, zredukować stres, obniżyć poziom ciśnienia i cukru we krwi. Warto oczywiście towarzyszyć seniorowi w codziennych spacerach – to przecież doskonała okazja, by spędzić razem trochę czasu.