Zima to czas, w którym osoby starsze często rezygnują z jakichkolwiek aktywności poza domem. Mróz, wiatr, nieodśnieżone i oblodzone chodniki nie są zachętą do opuszczania ciepłych mieszkań. Z ruchu nie warto jednak rezygnować nawet w trakcie zimowych miesięcy – to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji!
Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla zdrowia osób starszych? Przyczyn jest wiele. Badania naukowe jednoznacznie udowodniły, że systematyczny ruch pomaga utrzymać sprawność mięśni i stawów, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, osteoporozy, demencji starczej, choroby niedokrwiennej serca oraz miażdżycy. Z form ruchu dostosowanych do poziomu sprawności seniora oraz jego ogólnego stanu zdrowia nie można więc rezygnować nawet jesienią i zimą, choć oczywiście należy się do nich dobrze przygotować. Kluczem jest odpowiedni ubiór – najlepiej na tzw. cebulkę, z kilkoma warstwami niezbyt grubej odzieży, uwzględniający ochronę głowy (czapka to konieczność!) oraz ciepłe obuwie na antypoślizgowym spodzie. Jeśli jest taka możliwość, w zimowych aktywnościach na świeżym powietrzu seniorowi powinien towarzyszyć ktoś z rodziny.
Zimowe aktywności dla seniora
Jedną z najprostszych, najszerzej dostępnych, a zarazem najbardziej niedocenianych form zimowych aktywności dla seniora jest zwykły spacer. Pomaga on dotlenić organizm, rozruszać stawy, a poza tym już nawet tak nieskomplikowana aktywność pobudza mózg do produkcji endorfiny, czyli hormonu szczęścia. Szczególnie polecane są spacery w mroźne, ale słoneczne dni – zima w naszej szerokości geograficznej to okres z wyjątkowo niskim nasłonecznieniem, a jak wiadomo ekspozycja ciała na słońce to naturalny sposób na uzupełnienie niedoborów bardzo ważnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy D. W mroźne dni podczas spaceru warto pamiętać o odpowiedniej technice oddychania – należy to robić przez nos, co pozwala na ogrzanie wdychanego powietrza.
Seniorzy, którzy lubią aktywność fizyczną i cieszą się dobrym ogólnym stanem zdrowia mogą oczywiście zdecydować się na bardziej wymagające formy ruchu, wśród których zimą polecany jest zwłaszcza nordic walking oraz narty biegowe. Nordic walking to wywodzący się ze Skandynawii rodzaj energicznego marszu z wykorzystaniem specjalnych kijków, które z jednej strony zapewniają osobie starszej stabilność, a z drugiej – angażują niewykorzystywane podczas tradycyjnych spacerów mięśnie rąk oraz kręgosłupa. Nordic walking pomaga obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi, zmniejsza ciśnienie i poprawia krążenie.
Jeśli chodzi o narty, to ten rodzaj aktywności warto uprawiać na specjalnych trasach oraz pod okiem instruktora. Choć wydawać by się mogło, że jest to sport dla osób młodych i wydolnych, to jednak fakty mówią co innego. Narciarstwo biegowe o umiarkowanym, dostosowanym do wieku natężeniu jest zdrowe oraz bezpieczne – technika jest bardzo podobna do chodu, ale zamiast stawiania kroków następuje faza ślizgu. Dzięki temu nie obciąża ono stawów, a także pozytywnie wpływa na pracę serca oraz funkcjonowanie układu oddechowego. To również doskonała forma spędzania wolnego czasu dla całej rodziny, więc ruszajmy się wszyscy dla zdrowia!