Już wkrótce zmienimy czas z zimowego na letni – oznacza to, że będziemy spać godzinę krócej. Niestety, może to negatywnie wpłynąć na samopoczucie, przede wszystkim osób starszych. Czy obniżeniu formy związanemu ze zmianą czasu można zapobiec?
Z czasu zimowego na letni przechodzimy tradycyjnie w ostatni weekend marca. W 2019 r. stanie się to w nocy z 30 na 31 marca – wtedy przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to, że będziemy spać godzinę krócej.
Jak zmiana czasu wpływa na organizm?
Zmiana czasu dla wielu osób związana jest niestety z pewnymi dolegliwościami, powoduje bowiem rozregulowanie naszego zegara biologicznego. Modyfikacja dobowego rytmu dnia wpływa na wydzielanie hormonów (zwiększa się m.in. wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu, dochodzi również do zaburzeń w produkcji melatoniny, która odpowiada za równowagę między stanem czuwania a snu), poziom ciśnienia tętniczego, a nawet temperaturę ciała. Po zmianie czasu niekiedy odczuwa się więc bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu i apetytu, problemy z koncentracją, a nawet kłopoty żołądkowe.
Jak poradzić sobie ze zmianą czasu?
Na szczęście są sposoby, by złagodzić negatywne skutki zmiany czasu – mogą być one szczególnie groźne dla seniorów. O czym warto więc pamiętać?
- Należy starać się wstawać o stałej porze. Nawet jeśli rano jest nam się ciężko obudzić, lepiej jest się zmobilizować i podnieść z łóżka, zamiast dodatkowo dosypiać.
- Nie wolno kłaść się na siłę do łóżka wcześniej – i tak nie uda się wtedy usnąć, a przewracanie się z boku na bok nie jest komfortowe.
- Warto jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, dotleniać się i korzystać z każdej słonecznej chwili.
- Ważna jest dieta – właśnie w okresie wiosennego przesilenia powinna być bogata we wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne.
- Należy zadbać o jakość snu – sprawdzić, czy poduszka wciąż jest wygodna, wieczorem wywietrzyć sypialnię, wyciszyć się i odstresować.
- Nie wolno objadać się przed snem. Tłusty, ciężki posiłek będzie się trawił przez długie godziny, utrudniając zaśnięcie i efektywny sen.
Jeśli mimo to zmianę czasu senior przechodzi bardzo ciężko, warto udać się do lekarza (oczywiście jeżeli jest taka potrzeba, pomoc tego typu otrzymują również podopieczni Domu Rodzinnego). Czasami zaburzenia snu trzeba leczyć farmakologicznie.