Podobnie jak w przypadku wszystkich zmian w życiu, wiedza z wyprzedzeniem, czego możemy się spodziewać jest korzystna zarówno pod względem emocjonalnym, jak i logistycznym. Jedną
z najczęstszych wątpliwości zarówno po stronie rodziny czy opiekunów, jak i samego seniora, jest lista rzeczy, które należy spakować w przypadku długoterminowego pobytu w domu spokojnej starości oraz jak przygotować się do takiej zmiany.
Istnieją pewne rzeczy niezbędne do zabrania oraz przedmioty, do których nasi bliscy są przyzwyczajeni, mają dla nich wartość osobistą lub sentymentalną.
Podczas pakowania należy pamiętać przede wszystkim o:
- aktualnej dokumentacji i historii medycznej;
- lekach oraz ich wykazie (łącznie z dawkami);
- odzieży i obuwiu;
- podręcznej kosmetyczce zawierającej artykuły higieniczne oraz kosmetyki;
- akcesoriach niezbędnych do codziennego funkcjonowania, takich jak m.in. okulary, aparaty słuchowe, klej do protez, kule, wózki inwalidzkie, protezy zębowe, balkoniki, pompy insulinowe etc.;
- gotówce;
- akcesoriach do pokoju oraz rzeczach osobistych.
W życiu każdego dziecka nadchodzi moment, kiedy musi zdecydować, jak dalej opiekować się rodzicem w podeszłym wieku. W najlepszej sytuacji są te osoby, które mieszkają blisko rodziców i są na każde zawołanie. Gorzej, jeśli senior podupada na zdrowiu, a dzieci mieszkają na tyle daleko, że codzienne dojazdy są niemożliwe. Wówczas dom opieki wydaje się być dobrym rozwiązaniem. By jednak bliski nie poczuł się odepchnięty, nikomu niepotrzebny, to przede wszystkim on musi być przekonany do tego, że chce przenieść się do domu spokojnej starości.
Próbując przekonać seniora do przeprowadzenia się do domu opieki trzeba okazywać mu wsparcie. To jedna z kluczowych rzeczy. Perspektywa takiej przeprowadzki często budzi w osobach starszych paraliżujący lęk w obawie przed porzuceniem. Ważne jest więc, by dać rodzicowi pewność, że do tego nie dojdzie, a także zapewnić możliwość kontaktu z bliskimi w każdej chwili.
Ważne jest, aby wybrać jak najlepszą placówkę. Zwróćcie uwagę na warunki mieszkaniowe, personel oraz procedury reagowania w kryzysowych sytuacjach. Dla seniora może być też ważne to, czy może umeblować pokój lub przenieść część swoich rzeczy. Sprawdźcie lokalizację (bliskość centrum miasta albo wiejskie przestrzenie do spacerowania).
Najważniejsze jest jednak, by każda strona zaakceptowała swoje decyzje, które będą podjęte
w atmosferze spokoju i miłości.