Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęściej występujących u osób starszych chorób. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że bardzo ważnym elementem jej leczenia jest stosowanie odpowiedniej diety.
Nadciśnienie tętnicze to bardzo groźne schorzenie, które znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu oraz przedwczesnej śmierci. Obecnie obserwuje się niepokojący trend dotyczący nadciśnienia u coraz młodszych osób, ale i tak najczęściej występuje u osób powyżej 60. roku życia. Nadciśnienie tętnicze leczy się przede wszystkim farmakologicznie, ale na poziom ciśnienia ma wpływ także to, co je osoba starsza.
Ostrożnie z solą!
Sól kuchenna jest niezbędna do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, ale w nadmiarze szkodzi, zwężając naczynia krwionośne oraz pobudzając wydzielanie enzymów powodujących wzrost ciśnienia krwi. Jak pokazują statystyki, Polacy zjadają codziennie 2-3-krotnie więcej soli niż jest to zalecane, a ograniczenie jej spożycia do około pół łyżeczki dziennie pozwala obniżyć ciśnienie o 10 mmHg. I o ile trudno jest kontrolować, ile soli znajduje się w gotowych wędlinach czy innych produktach, o tyle można z niej zrezygnować w potrawach przygotowywanych samodzielnie. Brzmi nierealnie? Smak potraw doskonale podnoszą zdrowe zioła, takie jak majeranek lub kminek, a badania pokazują, że wystarczy nie solić potraw przez 2 tygodnie, by przyzwyczaić się do jedzenia bez tej przyprawy.
Złe i dobre tłuszcze
Tłuszcze również należą do niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji odżywczych – z tym, że niektóre z nich są bardziej wartościowe, a inne – mniej. Chodzi tu przede wszystkim o zawartość złego i dobrego cholesterolu. Tzw. zły cholesterol frakcji LDL odkłada się w naczyniach, zmniejsza ich przepustowość, sprzyja rozwojowi miażdżycy i nadciśnienia. Z kolei tzw. dobry cholesterol fakcji HDL ma odwrotne działanie – uelastycznia naczynia krwionośne, wspiera pracę serca oraz reguluje poziom ciśnienia.
I tak źródłem złego cholesterolu są przede wszystkim tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza słonina, smalec, masło, tłuste czerwone mięso, parówki, kiełbasy, wędliny i podroby. Oczywiście nie namawiamy tu do całkowitej rezygnacji z mięsa, ale zamiast wieprzowiny lepszy będzie kurczak i indyk. Warto też sięgać po ryby (bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6) oraz tłuszcze roślinne: olej rzepakowy, olej słonecznikowy czy oliwę z oliwek.
Mądre wybory żywieniowe
W codziennym jadłospisie seniora z nadciśnieniem powinny znaleźć się też warzywa i owoce (w szczególności buraki, pomidory, papryka, rzodkiewka, czosnek, brokuły, sałata, szpinak, żurawina, aronie, cytrusy), produkty z pełnego ziarna (pieczywo, kasze, makarony), pestki słonecznika oraz orzechy. Nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, najlepiej za pomocą wody mineralnej.
Z drugiej strony, osoby starsze z nadciśnieniem powinny unikać białego pieczywa, mąki i ryżu, tłustego nabiału, żywności konserwowanej, wysoko przetworzonej i typu fast food. Zasad tych przestrzegamy oczywiście w Domu Rodzinnym, gdzie dieta naszych podopiecznych jest dostosowana do ich stanu zdrowia, w tym również ewentualnego nadciśnienia.