Bóle kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą borykają się osoby starsze. Mogą być one zarówno objawem naturalnych procesów starzenia organizmu, jak i symptomem toczących się chorób, np. takich jak zwyrodnienie stawów czy dyskopatia. Dlatego tak ważne jest, by na co dzień pamiętać o zasadach profilaktyki schorzeń kręgosłupa.
Kręgosłup stanowi podporę całego organizmu – dzięki niemu człowiek utrzymuje pionową pozycję, może się poruszać, stanowi on również pewną ochronę dla narządów wewnętrznych. Ze względu na budowę anatomiczną i pełnione funkcje, kręgosłup jest nieustannie narażony na różnego rodzaju stany przeciążeniowe, kontuzje i choroby. Ich objawem może być ból oraz ograniczenie ruchomości.
Według różnych statystyk, bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości u seniorów. Dlatego tak ważne jest, by na co dzień pamiętać o zasadach ich zapobiegania.
Zasady dbania o kręgosłup u seniora
- Prawidłowa masa ciała
Każdy kolejny kilogram masy ciała to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. Wywołuje to stany przeciążeniowe, które objawiać się mogą np. bólem. Dlatego seniorzy powinni pilnować prawidłowej wagi, zwłaszcza w okresie, gdy w naturalny sposób spada ich aktywność fizyczna.
- Zdrowa dieta
Nie ma żadnej wątpliwości, że w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała pomaga zdrowa dieta, która również sama w sobie może również wpływać na stan kręgosłupa. W codziennym jadłospisie powinny znajdować się produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby, tłuszcze roślinne, a także dobrej jakości nabiał.
- Aktywność fizyczna
Najlepszą profilaktyką chorób kręgosłupa jest ruch – utrzymuje on sprawność stawów, uelastycznia je, wzmacnia mięśnie. W zależności od indywidualnych preferencji, potrzeb i stanu zdrowia senior może np. gimnastykować się, ćwiczyć jogę, chodzi na basen, spacerować czy uprawiać nordic walking.
- Opieka lekarza
Każde niepokojące objawy i dolegliwości ze strony nie tylko kręgosłupa, ale i całego układu ruchu należy konsultować z lekarzem – rodzinnym lub ortopedą. W razie konieczności zleci od odpowiednie badania i wdroży leczenie, w tym np. rehabilitację. Oczywiście opieką doświadczonych rehabilitantów otoczeni są podopieczni Domu Rodzinnego.