Starzenie się to proces, który obejmuje wszystkie tkanki i narządy w organizmie człowieka – dotyczy to również układu pokarmowego. Seniorzy borykać się mogą z różnymi problemami trawiennymi, dlatego też warto wprowadzić w życie zasady, które usprawnią pracę żołądka, jelit czy wątroby.
Proces starzenia obejmuje wszystkie tkanki i narządy układu pokarmowego. Rozpoczyna się on już w jamie ustnej – degeneracja kubków smakowych i włókien węchowych sprawia, że osoby starsze przestają czuć zapach i smak potraw, co z kolei skłaniać może do sięgania po coraz to większe ilości przypraw oraz soli. Wraz z wiekiem spowalnia perystaltyka jelit, a to zwiększa ryzyko występowania wzdęć, gazów i zaparć. W naturalny sposób zmniejsza się również ilość enzymów trawiennych, przez co organizm trawi pokarm wolniej i mniej efektywnie.
3 zasady dla zdrowia układu pokarmowego
Wszystkie te czynniki w negatywny sposób odbijają się na zdrowiu i funkcjonowaniu układu pokarmowego u osób starszych. Dlatego warto przestrzegać kilku prostych zasad, dzięki którym będzie można zadbać o jego efektywną pracę!
- Stosuj dietę lekkostrawną
Z codziennego jadłospisu należy wyłączyć potrawy smażone w głębokim tłuszczu, tłuste mięsa, wędliny i pasztety, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (smalec, boczek), żywność wysoko przetworzoną i półprodukty. W diecie powinien znaleźć się za to chudy drób, ryby, tłuszcze roślinne, dobrej jakości nabiał i błonnik. Najlepiej jeść posiłki gotowane (także na parze) lub pieczone w folii bez dodatku tłuszczu. W naszym Domu Rodzinnym przywiązujemy dużą wagę do tego, by nasi podopieczni jedli smacznie, zdrowo i lekko!
- Chroń wątrobę
Jest to narząd niezbędny do zachowania wszystkich funkcji układu pokarmowego. Szkodzi jej nie tylko tłuste, ciężkostrawne jedzenie, ale także spożywanie alkoholu czy przyjmowanie niektórych leków. Dlatego picie alkoholu warto ograniczyć do minimum, a stosowanie leków zawsze konsultować z lekarzem, tak aby ograniczyć ryzyko występowania skutków ubocznych.
- Pamiętaj o zdrowych nawykach
Są sposoby, by w naturalny sposób „podkręcić” działanie układu pokarmowego. Na uczucie pełności i wzdęcia nie ma lepszego lekarstwa niż ruch – regularna aktywność fizyczna pobudza jelita do pracy i pozwala pozbyć się dyskomfortu trawiennego. Układ pokarmowy do prawidłowego działania potrzebuje wody – trzeba więc dużo pić, co najmniej 2-3 litry wody dziennie. Można też sięgać po zioła, np. rumianek lub miętę, które pomogą przy dolegliwościach w postaci wzdęć lub gazów.
Oczywiście pamiętać trzeba o regularnych badaniach – morfologii, USG jamy brzusznej, czasem też próbach wątrobowych. To kluczowy element profilaktyki różnych chorób układu pokarmowego, również nowotworowych.