Problemy słuchowe są niestety bardzo powszechnym problemem – szacuje się, że w Polsce częściową głuchotę ma nawet 75% 70-latków. Najczęściej jest to efekt naturalnych procesów, choć czasami zaburzenia słuchu towarzyszą również innym chorobom typowym dla wieku podeszłego. Dlatego u osób starszych konieczna jest szczególna troska o słuch.
Według szacunków, na całym świecie z problemami słuchowymi boryka się 1 mld ludzi. W Polsce dotyczą one około 900 tys. osób. Najczęściej niedosłuch dotyczy seniorów – występuje on u około 75% 70-latków i ponad 80% osób powyżej 80. roku życia.
Pogorszenie słuchu utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także ma negatywny wpływ na samopoczucie – osoby, które słyszą słabiej mają gorsze relacje z otoczeniem, wycofują się z życia społecznego i towarzyskiego, są wyalienowane i samotne.
Jakie są pierwsze objawy problemów ze słuchem? Uczucie, że inne osoby mówią bardzo cicho albo niewyraźnie, konieczność spoglądania na usta mówiącej osoby, konieczność zwiększania głośności w radiu czy telewizorze oraz proszenie rozmówców o powtarzanie wypowiedzi.
Jak chronić słuch? Praktyczne wskazówki!
W Domu Rodzinnym zapewniamy naszym podopiecznym stałą opiekę laryngologiczną, dzięki której można szybko wykrywać zaburzenia słuchu i zapobiegać ich pogłębianiu się. Jest to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki niedosłuchu. Wszyscy seniorzy mogą jednak we własnym zakresie przestrzegać kilku podstawowych zasad.
- Unikanie hałasu
Nie ma żadnych wątpliwości – hałas jest jednym z największych zagrożeń dla słuchu. Dlatego przebywając na co dzień w trudnych warunkach akustycznych warto używać słuchawek ochronnych, a także ograniczać głośne słuchanie muzyki, ekspozycję na hałas uliczny oraz przebywanie w głośnych, zatłoczonych miejscach.
- Zadbanie o ciepło uszu
Stany zapalne uszu spowodowane ekspozycją na mróz czy wiatr są częstą przyczyną problemów słuchowych. Dlatego w jesienno-zimowe dni, zwłaszcza bardzo mroźne i wietrzne, nie wolno wychodzić z domu bez ciepłej czapki, a przynajmniej nauszników (wówczas warto założyć kurtkę z kapturem).
- Prawidłowa higiena
Ważna dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania narządu słuchu jest higiena uszu. Niestety, bardzo często jest ona błędna – do czyszczenia uszu używa się bowiem patyczków kosmetycznych, które zamiast usunąć woskowinę wpychają ją głębiej do kanału słuchowego. Do czyszczenia wewnętrznych partii uszu należy używać specjalnych płynów higienicznych dostępnych w drogeriach i aptekach.
Oczywiście niedosłuch można leczyć (np. za pomocą aparatów słuchowych i implantów ślimakowych), ale zdecydowanie lepiej jest mu zapobiegać!