Według statystyk, w Polsce z chorobą Alzheimera borykać się może nawet 200 tys. osób po 65. roku życia. Jest to trudna do rozpoznania, podstępna choroba, której pierwsze objawy kładzie się na karb naturalnych procesów starzenia. Tymczasem osoby z Alzheimerem wymagają specjalnej troski – odpowiednie postępowanie pozwala hamować rozwój choroby i umożliwia seniorowi dłuższe zachowanie samodzielności.
Choroba Alzheimera wywoływana jest przez odkładanie się w mózgu nieprawidłowo zbudowanych białek, które niszczą komórki mózgowe, prowadząc do ich zaniku. Nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny tych nieprawidłowości – wśród czynników ryzyka wymienia się predyspozycje genetyczne, płeć (częściej chorują kobiety), niektóre choroby (cukrzyca, nadciśnienie) oraz ogólnie niezdrowy tryb życia.
Niestety wczesne objawy choroby Alzheimera są mało charakterystyczne. Zaburzenia pamięci, pomyłki językowe, kłopoty z orientacją lub koncentracją tłumaczy się często po prostu starzeniem. Z czasem jednak senior może się stać się rozchwiany emocjonalnie lub agresywny, pojawić się mogą urojenia, napady lęku, a w konsekwencji – całkowita niesamodzielność.
Jak dbać o osobę z Alzheimerem?
Choroba Alzheimera jest niestety nieuleczalna – dzięki odpowiedniemu postępowaniu można jedynie hamować jej rozwój i sprawić, by senior jak najdłużej zachował samodzielność.
- Osoba ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera musi znajdować się pod stałą opieką lekarza, który dobierze odpowiednią terapię farmakologiczną. Na wczesnych etapach choroby stosuje się donepezil i rywastygminę, na etapie zaawansowanym – memantynę, u pacjentów z zaburzeniami psychosomatycznymi – olanzapinę oraz risperdion, z zaburzeniami lękowymi – citalopram.
- Warto zapisać seniora z chorobą Alzheimera na specjalistyczne terapie: zajęciową, środowiskową, trening orientacji czy trening pamięci. Choć nie da się dzięki nim wyleczyć schorzenia, to jednak rozwija się ono wolniej, a pacjent dłużej zachowuje samodzielność.
- Jeśli opieka nad osobą z chorobą Alzheimera przekracza możliwości rodziny, warto poszukać profesjonalnej pomocy. W zaawansowanych stadiach schorzenia senior może potrzebować całodobowej opieki – nie tylko w codziennych czynnościach, ale również wsparcia lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów itp. Tego typu pomoc uzyskać można w naszym Domu Rodzinnym.
Seniorzy z chorobą Alzheimera wymagają wyjątkowej troski – warto pamiętać, że są specjaliści, którzy są w stanie w tym pomóc!