Z każdym kolejnym tygodniem robi się coraz cieplej, więc wiadomo, że nadchodzi wiosna! U progu nowej pory roku warto zatroszczyć się o zdrowie i samopoczucie seniorów, dla których wiosenne przesilenie może być szczególnie trudne.
Wiosenne przesilenie to kilka tygodni na przełomie zimy i wiosny, kiedy szczególnie odczuwamy trudy poprzednich miesięcy. Jesteśmy zmęczeni brakiem słońca i ruchu, nasz organizm domaga się już świeżych owoców i warzyw, mamy problemy ze snem z powodu przestawienia czasu. Różnego rodzaju objawy z tym związane dotykają także seniorów – warto więc zadbać o nich w tym czasie.
- Komplet podstawowych badań
Na przełomie zimy i wiosny warto namówić seniora do wykonania niezbędnych badań. Powinny to być zarówno analizy laboratoryjne krwi i moczu, pomiar ciśnienia tętniczego i cukru we krwi, jak i np. EKG, echo serca czy RTG klatki piersiowej. Oczywiście w razie potrzeby wykonać można również badania bardziej specjalistyczne: mammografię, kolonoskopię, USG prostaty. Pozwolą one ocenić stan zdrowia seniora i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.
- Ruch to zdrowie
Choć wczesną wiosną pogoda może jeszcze nie do końca zachęcać do aktywności na świeżym powietrzu, to jednak nie ma wątpliwości, że ruch jest zdrowy. Warto więc ubrać się cieplej, założyć wygodne buty i udać się na spacer do pobliskiego parku, a w cieplejsze dni wybrać się na rower czy przechadzkę nordic walking. Pomoże to utrzymać sprawność mięśni i stawów, dotleni organizm, pozytywnie wpłynie na pracę serca, pomoże uregulować poziom ciśnienia tętniczego. Pensjonariusze naszego Domu Rodzinnego zawsze wykorzystują dobrą pogodę do spacerów po okolicznym ogrodzie!
- Wiosenna dieta dla seniora
Bardzo ważnym elementem, który bez wątpienia pozwoli wejść w wiosenny czas w zdrowiu i z dobrym samopoczuciem, jest dieta. Zimą, kiedy trudniej o młode, smaczne owoce i warzywa, jemy ich mniej, przez co nasz organizm może borykać się z różnego rodzaju niedoborami. Wiosną warto zadbać, aby w codziennym menu znalazło się pięć porcji owoców i warzyw – nie tylko w formie surowej, ale także przecierów, soków, zup, surówek czy sałatek. Oprócz tego, w jadłospisie należy oczywiście uwzględnić m.in. zdrowe tłuszcze roślinne, chudy drób, ryby, nabiał dobrej jakości, pieczywo pełnoziarniste, kasze, razowe makarony oraz duże ilości wody.