Woda stanowi około 60% masy ciała człowieka i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wraz z wiekiem ilość wody w ludzkich tkankach spada, a na poziom nawodnienia mogą też negatywnie wpływać np. panujące za oknem upały. Dlatego też szczególnie w letnich miesiącach należy zwrócić uwagę na to, co i w jakich ilościach piją bliscy nam seniorzy.
Woda jest głównym składnikiem organizmu człowieka nie bez przyczyny. To substancja niezbędna, by mogły w nim zachodzić wszystkie reakcje chemiczne, jest potrzebna do spalania tłuszczów, oczyszczania organizmu z toksyn, wchłaniania składników odżywczych, funkcjonowania układu pokarmowego itp. W trakcie gorących dni człowiek traci o wiele więcej wody poprzez pocenie. Dla seniorów, w organizmach których znajduje się o około 15% mniej wody niż u osób dorosłych, może być to stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że u niektórych osób starszych osłabieniu podlega naturalny mechanizm odczuwania pragnienia.
Odwodnienie u seniora – czym może grozić?
Zbyt mała ilość wody w organizmie seniora może szybko odbić się na jego wyglądzie i samopoczuciu. Do objawów odwodnienia zalicza się przyspieszony oddech, szybsza akcja serca, popękane usta, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, nudności, zaparcia czy bóle mięśni. Osobie starszej może przytrafić się również omdlenie.
Utrzymujący się przez dłuższy czas niedobór płynów w organizmie seniora może spowodować także poważniejsze pogorszenie stanu zdrowia lub nasilenie objawów chorób przewlekłych charakterystycznych dla wieku podeszłego. Odwodnienie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów układu krwionośnego i zatorów płucnych, może pogłębić przewlekłą chorobę nerek, demencję starczą czy chorobę Alzheimera. Nie można również zapominać, że brak odpowiedniego nawodnienia może spowolnić powrót do zdrowia po chorobie – woda jest bowiem niezbędna do prawidłowego przyswajania substancji odżywczych czy leków.
Jak zadbać o nawodnienie organizmu?
Osoba starsza powinna wypijać codziennie około 2 litrów płynów dziennie (podczas upałów nawet 2,5 litra), przy czym większość powinna stanowić woda. Warto zadbać, by senior miał w domu zapas niegazowanej wody mineralnej, również w małych butelkach, które może ze sobą zabrać na spacer czy podczas wyprawy na zakupy. Jeśli mama czy tata mają problem z poruszaniem należy zapewnić im stałą dostępność płynów. Można stosować np. niewielkie butelki z ustnikami lub po prostu włożyć do szklanki słomkę, by ułatwić seniorowi picie. Naczynie powinno być zawsze w zasięgu ręki. Oczywiście należy pamiętać, że wodę dostarcza się organizmowi także w pożywieniu, więc świetnym sposobem na „przemycenie” jej odpowiedniej ilości jest gotowanie zup oraz spożywanie soczystych owoców.
Warto też zwrócić uwagę na skład mineralny kupowanej wody. Powinna ona zawierać m.in. magnez (reguluje ciśnienie, pozytywnie wpływa na zmianę mięśni, poprawia pamięć), potas (jest ważny dla prawidłowej pracy serca) oraz wapń (korzystnie wpływa na kości). Wówczas będzie miała optymalny, wartościowy skład.