Mam obawy…
Skąd mam wiedzieć, że nadszedł już czas, aby rozważyć umieszczenie rodzica w Domu Rodzinnym?
Wiemy, że dla wielu osób kwestia umieszczenia rodzica lub dziadka w placówce opiekuńczej może być trudna, jednak często jest to najlepsze rozwiązanie dla obu stron. Wszyscy pracujemy, musimy utrzymać i wychować dzieci, a także dbać o własne zdrowie. Całodobowa opieka nad starszym, schorowanym człowiekiem bywa nie do pogodzenia z pracą czy życiem rodzinnym, ale – co ważne – nie jest to żaden powód do wstydu! Jeśli bliski Ci senior z powodu wieku, chorób lub niepełnosprawności wymaga profesjonalnej, nieustającej opieki, której nie jesteś w stanie mu zagwarantować, warto rozważyć kontakt z Domem Rodzinnym.
Domy opieki nie mają dobrych opinii. Czy mogę mieć pewność, że w Domu Rodzinnym bliski mi senior będzie traktowany z należytym szacunkiem i troską?
Niestety z artykułami w Internecie czy telewizyjnymi reportażami bywa tak, że najczęściej dotyczą skandalizujących spraw dotyczących domów opieki dla seniorów, a zupełnie pomijają pozytywny wpływ naszej pracy na zdrowie i stan psychiczny seniorów oraz ich rodzin. Oczywiście przypadki złego traktowania podopiecznych takich placówek trzeba nagłaśniać, aby pokazywać, że nie ma na nie społecznego przyzwolenia. Jeśli chcesz sprawdzić, jak pracujemy na co dzień, przyjedź do nas, porozmawiaj z dyrekcją i personelem. Nie mamy nic do ukrycia.
Boję się, co powiedzą moi znajomi czy sąsiedzi, gdy dowiedzą się, że mój rodzic trafił do Domu Rodzinnego.
Cóż, ocenianie decyzji innych osób jest łatwe, ale pod warunkiem, że komuś nie przytrafi się podobna sytuacja. Sąsiedzi mogą nie wiedzieć, jak wygląda życie z osobą chorą na Alzheimera albo pielęgnacja rodzica po przebytym udarze. Wymaga to całkowitego poświęcenia, dużej siły psychicznej, fachowej wiedzy i – nie oszukujmy się – dobrego własnego zdrowia. Nikt nie ma prawa oceniać Twoich decyzji. To Ty wiesz, co jest najlepsze dla seniora i dla Ciebie.
Mój rodzic wymaga stałego przyjmowania leków oraz specjalistycznej diety. Czy nikt o tym nie zapomni?
Przyjęcie do Domu Rodzinnego wymaga przedstawienia szeregu dokumentów dotyczących stanu zdrowia danego pacjenta. Zwracamy na to szczególną uwagę – musimy wiedzieć, jakie leki przyjmuje senior, z jakimi chorobami się boryka, jakie jest jego zapotrzebowanie dietetyczne. Nie musisz się o to martwić. Nasza profesjonalna kadra lekarska i pielęgniarska zadba o to, aby Twój rodzic otrzymywał wszystko, czego tylko potrzebuje.
Obawiam się, że przebywając w Domu Rodzinnym mój rodzic będzie czuł się samotny i zapomniany.
Świadomość dotycząca funkcjonowania domów dla seniorów cały czas się poprawia, także wśród samych osób starszych. Wielu z nich przyjmuje taką decyzję z ulgą i zadowoleniem, bo sami nie chcą być ciężarem dla swoich bliskich. W Domu Rodzinnym mają możliwość kontaktu z osobami w podobnym wieku, co skutkuje nawiązywaniem nowych znajomości i przyjaźni. A Ty masz prawo odwiedzić mamę lub tatę codziennie w godzinach 11:00-18:00. W wyjątkowych sytuacjach godziny te można wydłużyć.
Skąd mogę wiedzieć, że w trakcie pobytu w Domu Rodzinnym stan zdrowia mojego rodzica się nie pogorszy?
Oczywiście nie możemy zagwarantować, że dolegliwości naszych podopiecznych nie będą się pogłębiać, ale takiej gwarancji nie masz również Ty, gdy opiekujesz się seniorem w domu. Dysponujemy jednak doświadczoną i wyspecjalizowaną kadrą oraz narzędziami, które pomagają nam dbać o zdrowie pensjonariuszy w najlepszy możliwy sposób. Prowadzimy rehabilitację ruchową, terapię zajęciową, ćwiczenia manualne i logopedyczne, zajęcia z zakresu muzykoterapii, oferujemy pomoc psychologiczną. To kompleksowa i profesjonalna opieka nad seniorami.
Mój rodzic jest osobą głęboko wierzącą – czy Dom Rodzinny zapewnia pensjonariuszom uczestnictwo w mszach świętych?
Opieka duszpasterska to jeden z elementów naszej codziennej pracy. Pensjonariusze mogą brać udział w odbywających się na terenie Domu Rodzinnego mszach świętych oraz korzystać z sakramentów. Zapewniamy im również uczestnictwo w religijnych uroczystościach okazjonalnych, takich jak kolacje wigilijne czy śniadania wielkanocne. Oczywiście udział w nich jest dobrowolny.