“Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera” – ten słynny cytat Monteskiusza w pełni pokazuje wszystkie dobrodziejstwa, jakie niesie ze sobą literatura. Czytać powinny wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy. Jakie konkretnie korzyści niesie ze sobą czytanie dla osób starszych?
- Doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu
Osoby starsze – po długich latach pracy zawodowej – mogą cieszyć się większą ilością czasu wolnego, który jednak niekiedy trudno wypełnić. Książki są idealnym sposobem na nudę! Chyba każdemu przydarzyła się kiedyś sytuacja, w której czytana książka wciąga tak bardzo, że nie sposób się od niej oderwać. To doskonała rozrywka na niedzielne popołudnia, jesienne wieczory czy mroźne zimowe dni.
- Zachowanie sprawności intelektualnej
Czytanie jest jedną z aktywności, która w niesamowity sposób stymuluje mózg do pracy. W przypadku seniorów jest to niezwykle cenne, bo stanowi zupełnie naturalny trening intelektualny. Seniorzy, którzy czytają mają zazwyczaj mniejsze problemy z pamięcią, zachowują bystrość umysłu i zdolność koncentracji, łatwiej się wysławiają i mają ogólnie wyższy poziom sprawności umysłowej. W Domu Rodzinnym zachęcamy naszych podopiecznych, by – jeśli tylko mają na to ochotę – czytali, i to jak najwięcej!
- Czytanie nie jest drogie
Oczywiście sam zakup książek może być sporym wydatkiem dla seniora, ale kto powiedział, że konieczne trzeba je kupować? W każdej polskiej gminie działają biblioteki publiczne, z których można zupełnie bezpłatnie wypożyczać książki. Mniejszy czy większy domowy księgozbiór ma w domu właściwie każdy członek rodziny, sąsiad czy znajomy – w takim przypadku również można wzajemnie pożyczać sobie książki.
- Od czytania do innych aktywności
W wielu przypadkach czytanie jest tak naprawdę pierwszym krokiem seniora do innych rozrywek i aktywności. Czasami skutkuje zapisaniem do miejskiego klubu literackiego albo motywuje do udania się na spotkanie z pisarzem do księgarni. Mądre, wartościowe książki potrafią zmieniać ludzkie życie, motywować do działania, dodawać siły do mierzenia się z codziennymi problemami. Warto więc czytać – to zdecydowanie więcej niż prosta rozrywka!