Odpowiedź na to pytanie jest proste – by ustrzec się przed zachorowaniem na grypę, a zwłaszcza przed jej powikłaniami. Nie ma bowiem wątpliwości, że są one szczególnie groźne właśnie dla osób starszych.
Grypa to choroba wirusowa, która może przydarzyć się każdemu człowiekowi, bez względu na płeć i wiek. Zachorować można również o każdej porze roku, choć najwięcej przypadków grypy notuje się między wrześniem a kwietniem. Grypa – w odróżnieniu od infekcji bakteryjnych czy jesiennych przeziębień – objawia się nagłą bardzo wysoką temperaturą, która dosłownie „zwala z nóg”. Towarzyszy jej ogólne osłabienie, bóle głowy, mięśni i stawów. Katar i kaszel występuje rzadko.
Grypa szczególnie groźna dla seniorów
Badania nie pozostawiają wątpliwości – grypa oraz jej powikłania są groźne szczególnie dla dzieci do 5. roku życia oraz seniorów powyżej 65. roku życia. Najczęstszymi powikłaniami zakażenia wirusem grypy są zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli i płuc, ale również infekcje bakteryjne, wywołane przez pneumokoki czy gronkowca złocistego. W przypadku seniorów szalenie istotne jest to, że grypa może zaostrzać przebieg przewlekłych chorób serca i płuc, astmy, cukrzycy oraz schorzeń metabolicznych (z drugiej strony – ich istnienie jest czynnikiem zwiększających ryzyko wystąpienia powikłań). Wraz z wiekiem rośnie też ryzyko zgonu spowodowanego zaburzeniami sercowymi lub płucnymi w przebiegu grypy – badania dowiodły, że 90% osób, które zmarły z powodu powikłań grypy, stanowili seniorzy po 65. roku życia.
Szczepienie na grypę – naprawdę warto!
Najskuteczniejszą formą obrony przed grypą oraz jej powikłaniami są szczepienia, które znacznie zmniejszają ryzyko zarówno zachorowania, związanych z grypą powikłań oraz spowodowanych nimi hospitalizacji. Dla nabrania pełnej odporności, szczepienie należy wykonać na początku sezonu jesienno-zimowego – wrzesień jest więc ku temu najlepszym momentem.
Warto wiedzieć, że w tym roku wprowadzono korzystne zmiany w przepisach, dzięki którym seniorom powyżej 65. roku życia decydującym się na zakupienie szczepionki na grypę przysługiwać będzie refundacja w wysokości 50%. Programy bezpłatnych szczepień dla osób starszych prowadzi także wiele samorządów.