Zauważasz, że mamie, tacie, babci czy dziadkowi brakuje energii? Są drażliwi, apatyczni, nie mają apetytu, zdecydowanie więcej śpią? To może być wiosenne przesilenie, czyli sezonowy spadek formy. Na szczęście nie jest ono groźne, a uporać się z nim pomoże już właściwie skomponowany jadłospis.
Wiosenne przesilenie – zwane również zespołem wiosennego zmęczenia – to zespół objawów, pojawiających się tuż po zimie, zazwyczaj w marcu i/lub kwietniu (w zależności od pogody). Może ono dotknąć każdego, bez względu na płeć i wiek. Do najbardziej charakterystycznych symptomów wiosennego przesilenia zalicza się osłabienie, brak energii, senność, apatyczność, drażliwość, ale także poszarzała cera, łamliwość paznokci czy wypadanie włosów. Z jednej strony, za wiosenne przesilenie odpowiada nasz zegar biologiczny, który najczęściej nie nadąża z przejściem z zimowego na wiosenny tryb funkcjonowania (dłuższe dni, zmiana czasu i związana z nim mniejsza ilość snu), niedobór słońca przez długie zimowe miesiące, a także dieta, w której zwłaszcza zimą brakuje świeżych warzyw i owoców. Choć wiosenne przesilenie może trwać nawet kilka tygodni, to w całokształcie nie jest groźne i można dość łatwo się go pozbyć. Wystarczy zadbać o odpowiednią ilość snu, relaks na świeżym powietrzu oraz właściwą dietę.
Co powinien jeść senior, by mieć więcej energii?
Za witalność, energię i chęć działania odpowiadają m.in. witaminy i składniki mineralne zawarte w produktach spożywczych. W walce z wiosennym przesileniem u seniora przydatne będą:
- witaminy z grupy B – znaleźć je można w produktach zbożowych, pestkach dyni i słonecznika, roślinach strączkowych, mleku i jego przetworach, produktach mięsnych i jajach,
- witamina C – jej bogatym źródłem jest papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, brokuły, brukselka czy truskawki,
- witamina D – zawierają ją ryby morskie, jaja, wątróbka, oleje roślinne, pełne mleko oraz sery dojrzewające,
- żelazo – znaleźć je można przede wszystkim w mięsie i wędlinach, ale również kaszach, produktach zbożowych, roślinach strączkowych czy otrębach,
- cynk – jego źródłem w diecie jest m.in. wątróbka, pestki dyni, kakao, ser żółty, fasola oraz kasza gryczana,
- magnez – znaleźć go można w kakao, pestkach słonecznika i dyni, migdałach, kaszy gryczanej, gorzkiej czekoladzie czy orzechach.
Oczywiście należy przy tym pamiętać, aby jadłospis mający dodać seniorowi energii uwzględniał jego ogólny stan zdrowia. Osoby starsze mogą mieć problemy z pogryzieniem surowych warzyw – można więc przygotować je poprzez gotowania na parze. Jeśli senior ma podwyższony poziom cholesterolu czy kłopoty z sercem, lepiej zrezygnować z czerwonego mięsa i tłustych wędlin na rzecz ryb oraz drobiu. A w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.