Depresja to bardzo podstępna choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na płeć czy wiek – w tym oczywiście osoby starsze. Jakie są przyczyny i objawy depresji u seniorów? Jak można ją leczyć? Podpowiadamy!
Depresja jest chorobą, w przebiegu której u człowieka dochodzi do przewlekłego, długotrwałego obniżenia nastroju, braku chęci do życia itp. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest drugim pod względem częstotliwości występowania zaburzeniem psychicznym u osób starszych (po otępieniu).
Przyczyn depresji u osób starszych może być wiele. Niekiedy mamy do czynienia z tzw. depresją endogenną, której przyczyną są pierwotne nieprawidłowości w pracy organizmu (np. zbyt małe ilości neuroprzekaźników w układzie nerwowym). Depresja somatyczna współistnieje z wieloma chorobami ogólnoustrojowymi, np. nowotworami, chorobami układu krążenia, ale także uzależnieniem od leków czy alkoholu. Istnieje również tzw. depresja psychologiczna, wywołana przez trudne przeżycia, takie jak rozwód, samotność, śmierć kogoś bliskiego, problemy finansowe itp.
Depresja u seniorów – objawy
Wśród najczęściej obserwowanych objawów depresji u seniorów znajduje się:
- przewlekłe obniżenie nastroju,
- uczucie smutku i beznadziei,
- apatia, brak energii do działania,
- niska samoocena, ciągłe poczucie winy,
- nagłe wybuchanie płaczem, epizody agresji,
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- zaburzenia snu,
- brak apetytu,
- zaburzenia pamięci, koncentracji, logicznego myślenia.
Jeśli więc zauważymy tego typu objawy u bliskiego nam seniora, nie wolno zwlekać, tylko jak najszybciej poszukać pomocy specjalistów.
Jak można leczyć depresję u seniorów?
Leczenie depresji u seniorów przebiega zazwyczaj wielokierunkowo i składa się zarówno z prowadzonej przez lekarza farmakoterapii (według statystyk, przynosi ona efekty nawet u 75% pacjentów), jak i terapii psychologicznej z udziałem psychologów, psychoterapeutów czy terapeutów zajęciowych. Oczywiście bardzo istotne jest również wsparcie ze strony rodziny czy przyjaciół – pomoc w codziennych obowiązkach, kontrolowanie przyjmowania leków, a także ciepło, czułość i troska. Depresję, choć jest podstępna i groźna, można skutecznie wyleczyć!