Terapia zajęciowa to rodzaj rehabilitacji fizycznej, psychicznej i społecznej, w ramach której osoba jest angażowana w różne formy aktywności życiowej. Dzięki temu poprawia się jej zdrowie fizyczne i psychiczne, odzyskuje zdolności do życia w społeczeństwie, staje się bardziej samodzielna itp. Terapia zajęciowa znajduje zastosowanie wobec osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, chorych psychiczne, ale także dzieci czy seniorów.
Istnieje wiele definicji terapii zajęciowej. Najogólniej można określić ją jako uczestnictwo w różnego rodzaju zajęciach, dzięki którym poprawia się samopoczucie fizyczne i psychiczne, zdrowie, poziom przystosowania społecznego, następuje redukcja niepełnosprawności, osoba staje się bardziej samodzielna itp.
Wyróżnia się wiele możliwych form terapii zajęciowej. Do tych najpopularniejszych zalicza się:
- arteterapia – terapia poprzez sztukę, np. muzykę, teatr, taniec, malarstwo i rzeźbiarstwo, zarówno w formie obcowania z dziełami sztuki, jak i ich tworzenia,
- ergoterapia – terapia poprzez pracę, a więc takie czynności jak krawiectwo, majsterkowanie, praca w ogrodzie, gotowanie,
- kinezyterapia – terapia poprzez ruch, może to być gimnastyka, jazda na rowerze, spacery i każda inna aktywność fizyczna,
- socjoterapia – terapia polegająca na wspólnym spędzaniu czasu, grach, zabawach i pracy z innymi ludźmi.
Jak widać, poszczególnie rodzaje terapii zajęciowej przenikają się i łączą, mogą być stosowane wspólnie czy naprzemiennie.
Terapia zajęciowa dla seniorów
Terapia zajęciowa znajduje zastosowanie wobec osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, chorych psychiczne, ale także dzieci czy seniorów. Może być ona elementem rehabilitacji po przebytych chorobach i urazach, pomagać seniorowi w utrzymaniu sprawności i samodzielności, ale również utrzymywać jego potencjał intelektualny i społeczny. Prowadzone w ramach terapii zajęcia bardzo często stają się dla osób starszych ulubioną formą spędzania wolnego czasu, zapewniającą im kontakt z rówieśnikami oraz dającą pole do samorealizacji.
Różne formy terapii zajęciowej prowadzone są w naszym Domu Rodzinnym – jako przykład można tu podać zajęcia muzykoterapii, w których mogą uczestniczyć nasi podopieczni. Jest ona metodą ćwiczenia pamięci, stymulowania zdolności komunikacyjnych, obniża poziom lęku i pozwala się wyciszyć.
Osoby chcące poznać bliżej naszą ofertę leczniczo-opiekuńczą zachęcamy do kontaktu -> https://domrodzinny.pl/kontakt/. Chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania!