Już od dłuższego czasu możemy cieszyć się piękną, wiosenną pogodą, która sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Dotyczy to również seniorów – zachęćmy ich do tego, by jak najwięcej czasu spędzali na zewnątrz. To doskonały sposób zarówno na dobre rozpoczęcie, jak i zakończenie dnia.
Aktywność fizyczna, oczywiście dopasowana do wieku, możliwości oraz stanu zdrowia, jest niezwykle ważnym aspektem w profilaktyce wielu chorób. Badania naukowe dowiodły, że systematyczny ruch pomaga utrzymać sprawność mięśni i stawów, usprawnia krążenie, pozytywnie wpływa na pracę serca, obniża poziom ciśnienia i cukru we krwi, a nawet pozwala zapobiec demencji. Dlatego warto zadbać, by także osoby starsze – zwłaszcza wiosną i latem – spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.
Spacer, nordic walking i praca w ogrodzie
Jedną z najprostszych, a zarazem najbardziej lubianych przez seniorów form ruchu jest zwykły spacer – osoba starsza może spacerować sama, w towarzystwie przyjaciół lub rodziny (jeśli pozwalają nam na to obowiązki, wybierzmy się do parku z mamą czy tatą – to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu). I choć wydawać się to może nieprawdopodobne, już dwudziestominutowy spacer w umiarkowanym tempie pozwala dotlenić organizm, rozruszać zastane mięśnie i stawy, a w słoneczne dni wyeksponować ciało na działanie promieni słonecznych, co jest konieczne do syntezy witaminy D w organizmie (ta z kolei jest niezbędna dla zachowania zdrowia kości). Nie zapominajmy, że przyjemny poranny spacer można również połączyć z czymś pożytecznym, jak np. zrobieniem zakupów czy wizytą na poczcie.
Coraz popularniejszym wśród seniorów ćwiczeniem na świeżym powietrzu jest nordic walking, czyli energiczny spacer z wykorzystaniem specjalnych kijków. Został on wymyślony w latach 20. XX wieku w Finlandii jako rodzaj całorocznego treningu dla biegaczy narciarskich. W porównaniu do zwykłego spaceru, nordic walking pozwala spalić o wiele więcej kalorii, gdyż poruszanie kijkami angażuje do pracy mięśnie, które podczas zwykłego spaceru nie pracują zbyt dużo, a są to m.in. mięśnie szyi, bicepsy i tricepsy, mięśnie brzucha i klatki piersiowej czy obręcz barkowa. Co ważne, kije stanowią również podparcie, ułatwiające seniorowi utrzymanie równowagi.
Popołudniu lub wieczorem, kiedy słońce nie praży już tak mocno, osoby starsze mogą popracować w ogrodzie – dla wielu z nich obcowanie z przyrodą to sposób na miłe spędzanie czasu. Oczywiście należy dbać o to, by wykonywali prace na miarę swoich sił i możliwości – niekoniecznie musi to być kopanie grządek, ale np. zrywanie owoców czy pielenie kwiatów. Pamiętać należy również o nakryciu głowy (zwłaszcza w słoneczne popołudnia) oraz regularnym uzupełnianiu płynów.