Aktywność fizyczna to doskonały sposób zarówno na zapobieganie wielu chorobom, jak i utrzymanie ogólnej dobrej formy organizmu. Wbrew stereotypowym opiniom, ruch jest polecany również osobom starszym, które mają do wyboru coraz więcej rodzajów aktywności dopasowanych do swoich potrzeb i możliwości. Równie popularne są również ćwiczenia dla seniorów w domu. Co warto o nich wiedzieć?
Na początek przypomnienie – badania naukowe udowodniły, że regularna, dopasowana do możliwości fizycznych oraz stanu zdrowia aktywność ruchowa seniorów to niezwykle istotny czynnik profilaktyczny. Ruch pomaga pozbyć się nadmiaru kilogramów, zwiększyć siłę mięśniową, poprawić kondycję, obniżyć poziom ciśnienia tętniczego, zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia oraz udarów mózgu.
Ćwiczenia dla seniorów w domu – jak zacząć?
W większych miastach bez problemu znaleźć można fitness kluby oferujące specjalne zajęcia ruchowe dla osób starszych. Co jednak, jeśli rodzic lub dziadek mieszka w mniejszej miejscowości albo po prostu nie ma ochoty na regularne wyprawy to fitness klubu? Można mu zaproponować ćwiczenia dla seniorów w domu. Musi to jednak zostać dobrze przygotowane.
Obowiązkowym krokiem jest konsultacja z lekarzem. Osoby starsze wielokrotnie borykają się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi, więc nie każda forma ruchu będzie dla nich wskazana. Lekarz podpowie, jakie ćwiczenia dla seniorów w domu można wykonywać bez obaw, a w razie konieczności może np. skierować pacjenta na konsultacje do fizjoterapeuty czy trenera personalnego, który przygotuje rozpiskę ćwiczeń dopasowanych do potrzeb i możliwości danej osoby.
Co może ćwiczyć senior?
Ćwiczenia dla seniorów w domu powinny być tak skomponowane, by – oprócz poprawy wytrzymałości mięśniowej oraz siły – korzystnie wpływały na koordynację ruchową, stanowiły element profilaktyki upadków oraz relaksowały. W większości przypadków osobom starszym polecane są również ćwiczenia rozciągające oraz elementy jogi. Należy przy tym pamiętać, że aby aktywność fizyczna przyniosła oczekiwany skutek, powinna być powtarzana od 3 do 5 razy w tygodniu, a sesja treningowa powinna trwać od 30 do 45 minut.
Na koniec kilka praktycznych porad. Jeśli obawiamy się, jak senior zareaguje na pierwsze ćwiczenia, najlepiej jest mu towarzyszyć i kontrolować, czy podpowiedziany przez fizjoterapeutę lub oglądany na płycie DVD program nie jest zbyt obciążający. Pamiętać należy o wygospodarowaniu właściwej przestrzeni w mieszkaniu (aby można było swobodnie wykonać wszystkie ćwiczenia), odpowiednim stroju i obuwiu do treningu – błędem jest ćwiczenie boso (nietrudno np. o poślizgnięcie na posadzce), a także uzupełnieniu płynów już po jego zakończeniu.