Wraz z wiekiem wzrasta zachorowalność na choroby układu krążenia. Według statystyk, większym ryzykiem zachorowania obarczeni są mężczyźni w wieku senioralnym niż kobiety. Samo leczenie farmakologiczne to jedynie połowa sukcesu, bardzo ważny jest także tryb życia oraz zdrowe odżywianie.
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze, to jedna z najbardziej powszechnych i często spotykanych chorób u seniorów. O nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy wartości skurczowego ciśnienia tętniczego wzrastają powyżej 140 mm Hg, a rozkurczowego powyżej 90 mm Hg. Początkowo choroba przebiega w sposób bezobjawowy, chociaż czasem mogą wystąpić bóle głowy, zaburzenia snu i uczucie zmęczenia. W późniejszej fazie objawy nadciśnienia tętniczego mogą współistnieć z rozwijającymi się symptomami upośledzenia czynności nerek czy niewydolności serca, które są konsekwencją braku odpowiedniego leczenia. Oprócz leczenia farmakologicznego ważną rolę w kontroli nadciśnienia tętniczego odgrywa dieta, w niej ograniczenie soli, odpowiednie ilości warzyw i owoców, zastępowanie tłuszczy zwierzęcych roślinnymi. Kluczową rolę w leczeniu i kontrolowaniu tego schorzenia jest pilnowanie przez chorego codziennych pomiarów ciśnienia.
Choroba wieńcowa
Choroba wieńcowa w większości przypadków jest spowodowana miażdżycą naczyń wieńcowych. W ich ścianie tworzą się blaszki miażdżycowe, zwężające światło naczynia. Powodują one zmniejszenie dopływu krwi do mięśnia sercowego. Blaszki miażdżycowe zawierają włókna kolagenowe, a także komórki wypełnione cholesterolem.
Objawem choroby wieńcowej jest wystąpienia charakterystycznego bólu za mostkiem, występującego zwłaszcza podczas wysiłku i ustępującego chwilę po jego zaprzestaniu.
Zawał serca
Zawał serca powstaje w wyniku długotrwałego niedokrwienia mięśnia sercowego. Jest on spowodowany zamknięciem lub zwężeniem tętnicy wieńcowej. Przyczyną takiego stanu jest blaszka miażdżycowa będąca skutkiem nagromadzenie cholesterolu i innych lipidów w naczyniu wieńcowym. Czynnikami ryzyka wystąpienia zawału serca są m.in. miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Zaburzenia rytmu serca
To duża grupa schorzeń. Zaburzenia rytmu serca mogą polegać na jego przyspieszeniu, spowolnieniu lub nieregularności.
Najczęściej występujące postaci zaburzeń rytmu serca to:
- tachykardia (dotyczy zbyt szybkiego generowania kolejnych pobudzeń, gdy częstość uderzeń serca przekracza sto na minutę),
- bradykardia (gdy kolejne impulsy powstają zbyt wolno, serce kurczy się mniej niż sześćdziesiąt razy na minutę),
- bloki serca (powstają, gdy drogi przewodzenia impulsów elektrycznych zostały uszkodzone w wyniku niedokrwienia),
- migotanie przedsionków (wynikają z powstawania dodatkowych pobudzeń i są najgroźniejszą formą zaburzeń rytmu serca).
Arytmia może być bezobjawowa lub dawać oznaki w postaci tzw. „kołatania serca”. Jeżeli występują objawy takie jak duszności, ból i ucisk w klatce piersiowej, omdlenia i inne, należy zgłosić się do lekarza w celu potwierdzenia lub wykluczenia arytmii i odnalezienia przyczyn takich symptomów. Podstawowym badaniem pozwalającym na diagnozę tego schorzenia jest EKG.
Opieka nad osobą starszą obciążoną chorobami układu krążenia wymaga wzmożonej czujności. Bardzo istotne jest monitorowanie objawów, dbanie o regularne zażywanie leków zgodnie z zaleceniami oraz zgłaszanie się na kontrole lekarskie. Ważne jest również szybkie rozpoznanie objawów sercowych stanów zagrożenia życia i wezwanie pomocy w jak najkrótszym czasie.